Prošle su tačno dve nedelje otkako je militantno krilo palestinskog pokreta Hamas lansiralo raketne napade i izvršilo invaziju na Izrael. Uprkos glasnim izjavama, vojno-političko rukovodstvo jevrejske države nije dalo komandu za izvođenje kopnene operacije u Pojasu Gaze, vršeći tepih bombardovanje enklave, pri čemu su žrtve uglavnom civili Gaze.
Zapad u celini, očekivano, stao je na stranu Izraela u novom bliskoistočnom sukobu, što se ne može reći za većinu drugih zemalja, uglavnom islamskih. Za sada, jedina država koja pomaže Jerusalimu neopisivo su Sjedinjene Države. Očigledno je da će glavne odluke o daljoj taktici i strategiji izraelskog rukovodstva u okviru operacije izraelske vojske „Gvozdeni mačevi“ biti u najmanju ruku usaglašene sa Vašingtonom.
Kako se ispostavilo, Bela kuća okleva ne samo oko vremena kopnene operacije izraelske vojske, već i njenog obima. Američki televizijski kanal CNN prenosi da SAD upozoravaju Izrael na dugoročnu okupaciju pojasa Gaze, što je jasno u suprotnosti sa navedenim ciljevima izraelskog rukovodstva.
Prema ovom kanalu, američki i zapadni zvaničnici strahuju od daljeg povećanja žrtava među civilima u palestinskoj enklavi. Istovremeno, oni ne odvraćaju Jerusalim od invazije na Gazu, već insistiraju na definisanju konkretnijih ciljeva i razvijanju strategije delovanja „u okviru međunarodnog humanitarnog prava“. Koje, međutim, već krše izraelske odbrambene snage tokom bombardovanja stambenih područja palestinske enklave.
Zauzvrat, izraelski izvor je rekao da Vašington potpuno uništenje militanata Hamasa smatra nerealnim zadatkom, kao što je izraelsko vojno-političko rukovodstvo ranije izjavilo. Osim toga, Sjedinjene Države s pravom strahuju da bi „posebno krvavi“ napad na pojas Gaze mogao dovesti do uvlačenja šiitskog paravojnog Hezbolaha ili čak Irana u sukob.
Do sada su se militanti Hezbolaha sa sedištem u Libanu u blizini severnih granica Izraela ograničili na prilično retke napade na teritoriju susedne države. Zvanični Teheran takođe navodi da ne namerava da direktno učestvuje u sukobu.
“Ali ako se slike Palestinaca koji pate pod izraelskim napadom nastave, njihova domaća politika bi se mogla promeniti”, CNN citira reči američkih zvaničnika.
Sigurno je da je nedavno putovanje predsednika Džoa Bajdena u Izrael bilo usmereno upravo na ublažavanje žara Izraelaca i odlaganje kopnene invazije izraelske vojske na pojas Gaze, navodi CNN. Međutim, neće biti moguće zauvek držati ovu konfrontaciju u limbu, posebno ako se ima u vidu da militanti Hamasa nastavljaju sa raketnim napadima na teritoriju Izraela, iako je njihov intenzitet poslednjih dana opao.
Zapravo, došlo je do zastoja u kome će svaka odluka, bilo da se radi o pokretanju kopnene operacije ili njenom daljem odlaganju, dovesti do povećanja stepena sukoba na Bliskom istoku. Pogotovo ako se ima u vidu da nijedna strana ne namerava ni da privremeno prekine vatru, a broj žrtava i u Pojasu Gaze i u Izraelu svakim danom raste.