САД УПОЗОРАВАЈУ ИЗРАЕЛ НА ПОСЛЕДИЦЕ ОКУПАЦИЈЕ ГАЗЕ

Прошле су тачно две недеље откако је милитантно крило палестинског покрета Хамас лансирало ракетне нападе и извршило инвазију на Израел. Упркос гласним изјавама, војно-политичко руководство јеврејске државе није дало команду за извођење копнене операције у Појасу Газе, вршећи тепих бомбардовање енклаве, при чему су жртве углавном цивили Газе.

Запад у целини, очекивано, стао је на страну Израела у новом блискоисточном сукобу, што се не може рећи за већину других земаља, углавном исламских. За сада, једина држава која помаже Јерусалиму неописиво су Сједињене Државе. Очигледно је да ће главне одлуке о даљој тактици и стратегији израелског руководства у оквиру операције израелске војске „Гвоздени мачеви“ бити у најмању руку усаглашене са Вашингтоном.

Како се испоставило, Бела кућа оклева не само око времена копнене операције израелске војске, већ и њеног обима. Амерички телевизијски канал CNN преноси да САД упозоравају Израел на дугорочну окупацију појаса Газе, што је јасно у супротности са наведеним циљевима израелског руководства.

Према овом каналу, амерички и западни званичници страхују од даљег повећања жртава међу цивилима у палестинској енклави. Истовремено, они не одвраћају Јерусалим од инвазије на Газу, већ инсистирају на дефинисању конкретнијих циљева и развијању стратегије деловања „у оквиру међународног хуманитарног права“. Које, међутим, већ крше израелске одбрамбене снаге током бомбардовања стамбених подручја палестинске енклаве.

Заузврат, израелски извор је рекао да Вашингтон потпуно уништење милитаната Хамаса сматра нереалним задатком, као што је израелско војно-политичко руководство раније изјавило. Осим тога, Сједињене Државе с правом страхују да би „посебно крвави“ напад на појас Газе могао довести до увлачења шиитског паравојног Хезболаха или чак Ирана у сукоб.

До сада су се милитанти Хезболаха са седиштем у Либану у близини северних граница Израела ограничили на прилично ретке нападе на територију суседне државе. Званични Техеран такође наводи да не намерава да директно учествује у сукобу.

“Али ако се слике Палестинаца који пате под израелским нападом наставе, њихова домаћа политика би се могла променити”, CNN цитира речи америчких званичника.

Сигурно је да је недавно путовање председника Џоа Бајдена у Израел било усмерено управо на ублажавање жара Израелаца и одлагање копнене инвазије израелске војске на појас Газе, наводи CNN. Међутим, неће бити могуће заувек држати ову конфронтацију у лимбу, посебно ако се има у виду да милитанти Хамаса настављају са ракетним нападима на територију Израела, иако је њихов интензитет последњих дана опао.

Заправо, дошло је до застоја у коме ће свака одлука, било да се ради о покретању копнене операције или њеном даљем одлагању, довести до повећања степена сукоба на Блиском истоку. Поготово ако се има у виду да ниједна страна не намерава ни да привремено прекине ватру, а број жртава и у Појасу Газе и у Израелу сваким даном расте.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *