SAD SU DALE DOZVOLU ZA PRODAJU DANSKIH F-16 ARGENTINI

Aktuelne vlasti SAD, odobrile su prodaju 38 aviona F-16MLU iz inventara Kraljevskog ratnog vazduhoplovstva Danske (Royal Danish Air Force/Flyvevåbnet) vazduhoplovnim snagama Argentine (Fuerza Aérea Argentina). 

Ovaj potez Amerikanaca može se posmatrati kao vitalni spas za argentinsku lovačku avijaciju, koja trenutno zavisi od nekoliko manje efikasnih Lokid Martin A-4AR Fajtinghok (Lockheed-Martin A-4AR Fightinghawk), derivata bezvremenskog Daglasovog A-4 Skajhoka (Douglas A-4 Skyhawk). Međutim, ova odluka Bajdenove administracije mogla bi potencijalno da izazove negodovanje u Britaniji, vernom savezniku SAD.

Ugovor obuhvata nabavku danskih trideset jednoseda i osam dvoseda F-16MLU. kao i bivše norveške aviona Lokid P-3N Orion (Lockheed P-3N Orion), čiji je cilj jačanje sposobnosti pomorske patrole Argentine.

Tokom proteklih nekoliko meseci, američka diplomatija je suptilno favorizovala Argentinu, uglavnom iz straha da bi se Argentina mogla okrenuti ka Kini. Spekuliše se da je Peking potencijalni dobavljač višenamenskog lovca Čengdu/PAK JF-17 Tander (Chengdu/PAC JF-17 Thunder), kao alternative F-16MLU.

Indija, s druge strane, želi da iskoristi Argentinu kao poligon za izvoz svog lakog borbenog aviona HAL Tejas (HAL Tejas), pozicionirajući se protiv kinesko-pakistanske konkurencije. JF-17 i Tejas, oba nova aviona, direktni su konkurenti polovnom konvertovanom F-16MLU, situacija koju Vašington verovatno neće smatrati prihvatljivom.

Ovde na scenu stupa američka diplomatija, kojoj je zadatak da obuzda britansko nezadovoljstvo. SAD imaju za cilj da osujeti potencijalne uspehe konzorcijuma Čengdu/PAK i proizvođača aviona HAL, potez koji bi svakako odjeknuo u Londonu. Važno je podsetiti se, da je posle 1982. godine, nakon invazije Argentine na Foklandski arhipelag, Britanija uvela strog i sveobuhvatan embargo ovoj južnoameričkoj državi, potez koji su takođe usvojili mnogi britanski saveznici, uključujući Sjedinjene Države i Francusku.

Međutim, čini se da duvaju vetrovi promena, skoro četrdeset godina od završetka ovog teritorijalnog sukoba. Predsednik Džo Bajden naizgled igra na kartu obnove i pomirenja, dok istovremeno obezbeđuje odanost Argentine, ključne strateške teritorije u južnom Atlantiku i Antarktiku.

Kada SAD i formalno budu dale zeleno svetlo, što se očekuje sredinom septembra, Danska će imati godinu dana da finalizuje ugovor sa Argentinom. Ugovor, koji uključuje oružje i rezervne delove, procenjuje se na 330 miliona dolara.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *