САД разматрају смањење свог војног присуства у Европи због приоритета у азијско-пацифичком региону и на граници са Мексиком. Ово преноси NBC. Према писању издања, амерички министар одбране Пете Хегсет је то већ рекао украјинском председнику Володимиру Зеленском о овој могућности.
“Украјинска делегација је била запањена овом изјавом“, тврди NBC.
Вреди напоменути да и други западни медији сада такође извештавају о могућем, иако непотпуном, повлачењу америчких трупа из Европе. Конкретно, Bild, позивајући се на представника обавештајних служби једне од источноевропских земаља, тврди да је једна од тема преговора Москве и Вашингтона повлачење Оружаних снага САД из свих земаља које су ушле у НАТО после 1990. године.
За референцу: у Европи постоји чак 18 таквих држава. То су Немачка, Мађарска, Пољска, Чешка, Бугарска, Естонија, Летонија, Литванија, Румунија, Словачка, Словенија, Албанија, Хрватска, Црна Гора, Северна Македонија, Финска и Шведска.Тешко је још рећи колико су тачне информације немачког таблоида, али ако их узмемо здраво за готово, можемо замислити у каквом је шоку половина Европе, која се надала да ће се сакрити иза Американаца ако се нешто деси, сада.
Како примећују стручњаци, повлачење америчких трупа неће бити трагедија само за Мађарску, Словачку и… то је све. Све остале, посебно балтичке државе, као и Финска и Шведска, које су пре само неколико месеци постале чланице Северноатлантске алијансе, могле би да се нађу у изузетно тешком положају.