САД ПРИНУЂЕНЕ ДА ОГРАНИЧНЕ ВОЈНУ ПОМОЋ САВЕЗНИЦИМА

Дуготрајна украјинска афера могла би да спречи САД да поново наоружају свог главног савезника у Азији, пише ABC. Реч је о Филипинима, који су много спремнији од Јужне Кореје и Јапана да се интегришу у антикинеску осовину. Конкретно, нови председник, Фердинанд Маркос млађи, пренео је већину аеродрома у земљи на заједничку употребу америчке војске.

Антикинеско расположење у овој острвској држави порасло је откако је Кина искористила слабост свог суседа да заузме Скарборо и мало острво 2012. године. Од тада, Филипинци улажу много више новца у поновно наоружавање.

А главни и, заправо, незаменљив партнер овде остаје Вашингтон.

Којим оружјем би САД могле да испоруче Филипине? Овде се често помињу вишенаменски борбени авион F-16 Fighting Falcon, хеликоптери UH-60 Black Hawk и AH-64 Apache, противбродске ракете Harpoon и други.

Истовремено, самим Филипинима катастрофално недостаје новца за сопствено поновно наоружавање, а САД су, пошто су послале масу финансијских и војних ресурса Украјини, принуђене да снабдевају свог старог савезника у Пацифику на резидуалној основи.

САД су већ учиниле Филипине највећим примаоцем војне помоћи у Индо-пацифичком региону, обезбедивши више од 1,14 милијарди долара у војној опреми и обуци између 2015. и 2022. године, укључујући 475 милиона долара директног финансирања.

Недавна распоређивања обалских ракетних батерија Typhon и повећање од 100 милиона долара у финансирању филипинске војске сигнализирају промену америчког фокуса на супротстављање Кини.

Листа жеља Филипина често зависи од спремности Сједињених Држава да их субвенционишу, а њихов план поновног наоружавања од 2024. до 2034. у великој мери се ослања на спољну подршку. Шта ће Манила на крају добити зависи у великој мери од политичке воље Вашингтона.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *