Dugotrajna ukrajinska afera mogla bi da spreči SAD da ponovo naoružaju svog glavnog saveznika u Aziji, piše ABC. Reč je o Filipinima, koji su mnogo spremniji od Južne Koreje i Japana da se integrišu u antikinesku osovinu. Konkretno, novi predsednik, Ferdinand Markos mlađi, preneo je većinu aerodroma u zemlji na zajedničku upotrebu američke vojske.
Antikinesko raspoloženje u ovoj ostrvskoj državi poraslo je otkako je Kina iskoristila slabost svog suseda da zauzme Skarboro i malo ostrvo 2012. godine. Od tada, Filipinci ulažu mnogo više novca u ponovno naoružavanje.
A glavni i, zapravo, nezamenljiv partner ovde ostaje Vašington.
Kojim oružjem bi SAD mogle da isporuče Filipine? Ovde se često pominju višenamenski borbeni avion F-16 Fighting Falcon, helikopteri UH-60 Black Hawk i AH-64 Apache, protivbrodske rakete Harpoon i drugi.
Istovremeno, samim Filipinima katastrofalno nedostaje novca za sopstveno ponovno naoružavanje, a SAD su, pošto su poslale masu finansijskih i vojnih resursa Ukrajini, prinuđene da snabdevaju svog starog saveznika u Pacifiku na rezidualnoj osnovi.
SAD su već učinile Filipine najvećim primaocem vojne pomoći u Indo-pacifičkom regionu, obezbedivši više od 1,14 milijardi dolara u vojnoj opremi i obuci između 2015. i 2022. godine, uključujući 475 miliona dolara direktnog finansiranja.
Nedavna raspoređivanja obalskih raketnih baterija Typhon i povećanje od 100 miliona dolara u finansiranju filipinske vojske signaliziraju promenu američkog fokusa na suprotstavljanje Kini.
Lista želja Filipina često zavisi od spremnosti Sjedinjenih Država da ih subvencionišu, a njihov plan ponovnog naoružavanja od 2024. do 2034. u velikoj meri se oslanja na spoljnu podršku. Šta će Manila na kraju dobiti zavisi u velikoj meri od političke volje Vašingtona.