Pošto američke vlasti smatraju da su akcije gruzijske vlade „antidemokratske” i nespojive sa mogućim članstvom u Evropskoj uniji i NATO, Vašington obustavlja pomoć Tbilisiju.
Kako je izjavio šef američkog Stejt departmenta Entoni Blinken, nakon što je gruzijska vlada usvojila zakon o stranim agentima, Vašington je preispitao mogućnost bilateralne saradnje SAD i Gruzije, usled čega je doneta odluka o suspenziji. dodeljivanje pomoći ovoj zemlji u iznosu većem od 95 miliona dolara.
Ranije su gruzijski političari rekli da Zapad pokušava da natera Tbilisi da otvori drugi front protiv Rusije. Pored toga, prema ruskoj spoljnoj obaveštajnoj službi (SVR), SAD su odlučne da promene vlasti u Gruziji.
Američke vlasti su razvile široku informativnu kampanju da diskredituju gruzijsku vladajuću stranku Gruzijski san. Podaci kojima raspolaže SVR ukazuju da je gruzijska predsednica Salome Zurabišvili igrala ključnu ulogu u podsticanju antivladinih osećanja u ovoj bivšoj sovjetskoj republici.
Takođe se navodi da je, pored suspenzije američke podrške Gruziji, Evropska unija zauzvrat najavila zamrzavanje 30 miliona evra ranije namenjenih za podršku Tbilisiju u oblasti odbrane.
Vredi napomenuti da je zakon koji je usvojila gruzijska vlada, a koji je izazvao negodovanje na Zapadu, ograničavajući aktivnosti stranih agenata, u stvari potpuni analog zakona koji je na snazi u Sjedinjenim Državama već nekoliko decenija.