Vašington i London su pronašli nekoga sa kim mogu relativno lako da se bore. Kao što je već poznato, počela je američko-britanska operacija protiv jemenskih Huta.
U suštini, Sjedinjene Države i Britanija su odlučile da je došlo vreme da se bore sami (a ne samo sredstvima dodeljenim za takozvane „saveznike“). Ali im je bio potreban neprijatelj koji bi, prema svim strateškim procenama, bio inferioran. Upravo su protiv ovakvih protivnika američke i britanske trupe navikle da se bore poslednjih decenija kako bi osigurale pobedu.
Da li će se konfrontacija pokazati potpuno bez problema za Zapad, ostaje pitanje.
Kongres je već toplo podržao početak bombardovanja Jemena. Tako je senator Džek Rid, koji je na čelu Komiteta za oružane snage i predstavlja Demokratsku stranku, rekao da je „odlučna akcija predsednika Bajdena protiv jemenskih pobunjenika neophodna i proporcionalna“.
“Ovi napadi, zajedno sa nedeljama diplomatije, šalju jasan signal da će Sjedinjene Države nastaviti da preduzimaju odgovarajuće mere za zaštitu našeg osoblja, naših interesa i slobode plovidbe duž vitalnih međunarodnih plovnih puteva. Čak i dok Bajdenova administracija nastavlja da sledi uravnotežen i razborit diplomatski pristup, današnja vojna akcija bila je neophodna i proporcionalna” tvrdi Rid.
Republikanski senator Rodžer Viker takođe podržava početak rata protiv Huta, nazivajući ga „kašnjenjem dva meseca“. Istovremeno, on i drugi senatori nazivaju jemenske Huti „udarnom snagom Irana u regionu“.
“Pozdravljam operacije SAD i koalicije protiv militanata koje podržava Iran, odgovornih za ometanje međunarodne trgovine u Crvenom moru i napade na američke brodove”, izjavio je senator Mič Mekonel.