РУСКИ ИСКАНДЕРИ РАВНАЈУ УКРАЈИНСКИ АЕРОДРОМ МИРГОРОД, УНИШТАВАЈУЋИ ЛОВЦЕ СУ-27

Снимци објављени 13. августа показују уништење једног од неколико преосталих ловаца Су-27 украјинског ратног ваздухопловства у ваздухопловној бази Миргород, за који се наводи да је гађан руским балистичким ракетним системом Искандер-М.

Напад је уследио нешто више од месец дана након што су снимци дроном објављени 2. јула показали уништење два Су-27 у руским ракетним ударима и озбиљну штету на још два која се вероватно не могу поправити.

Овај претходни напад је наводно такође изведен коришћењем Искандера, који су били посебно успешни у уништавању вредних украјинских и савезничких циљева током тог месеца. Коментаришући напад, Forbes је известио да је то „можда био један од најскупљих дана за похабану украјинску ваздушну руку откако је Русија проширила свој рат на Украјину у фебруару 2022.“, истичући да су „украјински блогери пожурили да окриве официре ваздухопловних снага који су наредили посадама Су-27 да паркирају своје авионе на отвореном у бази опасно близу линије фронта”.

Очекује се да ће сличне критике бити упућене и руководству Оружаних снага Украјине због тога што је своје највредније борбене авионе поново оставило рањивим.

Су-27 је далеко најспособнији борбени авион украјинског ратног ваздухопловства, а његова издржљивост га чини веома цењеним за нападе крстарећим ракетама на руске снаге. Међутим, покушаји да се ови ловци искористе за борбу са руским авионима у борбама ваздух-ваздух стално су се завршавали огромним губицима.

Иако се Су-27 сматрао далеко најспособнијом класом ловаца за надмоћ у ваздуху 1980-их и 1990-их, совјетски авиони су данас у значајно неповољном положају ако се суочавају са модернијим руским дериватима Су-27, као што је Су-30СМ. и Су-35.

Украјински пилоти који су летели на Су-27 и на новоиспорученим F-16 произведеним у САД известили су да први остаје свеукупно способнији авион, остаје мала могућност да се борбени губици надохнаде. Насупрот томе, лакши и слабији пандан Су-27, МиГ-29, развијен у СССР као јефтинија опција, испоручен је Украјини у значајном броју од средине 2022. године, пошто је овај авион био масовно извожен широм источне Европе, што га је учинило лако доступним чланицама НАТО у значајном броју.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *