RUSKI ISKANDERI RAVNAJU UKRAJINSKI AERODROM MIRGOROD, UNIŠTAVAJUĆI LOVCE SU-27

Snimci objavljeni 13. avgusta pokazuju uništenje jednog od nekoliko preostalih lovaca Su-27 ukrajinskog ratnog vazduhoplovstva u vazduhoplovnoj bazi Mirgorod, za koji se navodi da je gađan ruskim balističkim raketnim sistemom Iskander-M.

Napad je usledio nešto više od mesec dana nakon što su snimci dronom objavljeni 2. jula pokazali uništenje dva Su-27 u ruskim raketnim udarima i ozbiljnu štetu na još dva koja se verovatno ne mogu popraviti.

Ovaj prethodni napad je navodno takođe izveden korišćenjem Iskandera, koji su bili posebno uspešni u uništavanju vrednih ukrajinskih i savezničkih ciljeva tokom tog meseca. Komentarišući napad, Forbes je izvestio da je to „možda bio jedan od najskupljih dana za pohabanu ukrajinsku vazdušnu ruku otkako je Rusija proširila svoj rat na Ukrajinu u februaru 2022.“, ističući da su „ukrajinski blogeri požurili da okrive oficire vazduhoplovnih snaga koji su naredili posadama Su-27 da parkiraju svoje avione na otvorenom u bazi opasno blizu linije fronta”.

Očekuje se da će slične kritike biti upućene i rukovodstvu Oružanih snaga Ukrajine zbog toga što je svoje najvrednije borbene avione ponovo ostavilo ranjivim.

Su-27 je daleko najsposobniji borbeni avion ukrajinskog ratnog vazduhoplovstva, a njegova izdržljivost ga čini veoma cenjenim za napade krstarećim raketama na ruske snage. Međutim, pokušaji da se ovi lovci iskoriste za borbu sa ruskim avionima u borbama vazduh-vazduh stalno su se završavali ogromnim gubicima.

Iako se Su-27 smatrao daleko najsposobnijom klasom lovaca za nadmoć u vazduhu 1980-ih i 1990-ih, sovjetski avioni su danas u značajno nepovoljnom položaju ako se suočavaju sa modernijim ruskim derivatima Su-27, kao što je Su-30SM. i Su-35.

Ukrajinski piloti koji su leteli na Su-27 i na novoisporučenim F-16 proizvedenim u SAD izvestili su da prvi ostaje sveukupno sposobniji avion, ostaje mala mogućnost da se borbeni gubici nadohnade. Nasuprot tome, lakši i slabiji pandan Su-27, MiG-29, razvijen u SSSR kao jeftinija opcija, isporučen je Ukrajini u značajnom broju od sredine 2022. godine, pošto je ovaj avion bio masovno izvožen širom istočne Evrope, što ga je učinilo lako dostupnim članicama NATO u značajnom broju.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *