Руски граничари ће се следеће године повући са граничног прелаза Јерменија-Иран, према недавном договору између јерменског премијера Никола Пашињана и руског председника Владимира Путина.
Споразум предвиђа да ће до 1. јануара 2025. године руске снаге пренети контролу над јерменско-иранским граничним прелазом на граничаре Јерменије.
Поред тога, трупе Јерменије придружиће се постојећим руским војницима дуж границе са Турском.
Погоршање односа
Деценијама је Русија распоређивала трупе дуж граница Јерменије са Турском и Ираном.
Међутим, овај недавни споразум указује на намеру Јеревана да успостави већу контролу над својим границама и удаљи се од Москве, посебно након његовог незадовољства Кремљом, што је допринело да Јерменија изгуби спорни регион Нагорно Карабаха од Азербејџана.
Пашињан је 2023. године јавно изјавио да је ослањање на Русију за безбедност стратешка грешка.
У значајној промени политике, Јерменија је прошле године обећала хуманитарну помоћ Украјини.
„Тачка без повратка“
У фебруару ове године, бивша совјетска земља суспендовала је своје учешће у Организацији уговора о колективној безбедности (ОДКБ) коју предводи Русија, наводећи као разлог неуспех блока да испуни своје обавезе према земљи без излаза на море у критичним периодима.
“Постоји израз: ‘тачка без повратка’, и ако је нисмо прешли, постоји велика вероватноћа да ћемо прећи ту тачку“, рекао је Пашињан у септембру 2024. године, мислећи на своје везе са безбедносним блоком.
„По нашем мишљењу, ОДКБ ствара претње безбедности Јерменије и будућем постојању, суверенитету и државности Јерменије“, додао је он.
Штавише, Јерменија је тражила набавку оружја од других земаља, као што је Индија, и учествовала је у заједничким вежбама са државама чланицама НАТО, укључујући САД, како би диверзификовала своје одбрамбене аранжмане.