РУСКА ПВО БЛОКИРАЛА ИЗРАЕЛСКИ НАПАД НА СИРИЈУ

Руске снаге су наводно обориле 13 израелских пројектила изнад сиријског ваздушног простора, након што је израелско ваздухопловство покушало да изврши напад на град Тартус у западној Сирији на обали Средоземног мора.

Извештај је дошао из више руских извора, али тек треба да буде потврђен. Руско војно присуство у Сирији је у великој мери концентрисано у западној провинцији Латакија, пре свега око ваздухопловне базе Хмејмим и поморског објекта у граду Тартусу. Оба објекта последњих година добијају све већи стратешки значај за Русију, при чему је први проширен за смештај стратешких бомбардера који могу да носе нуклеарне ракете и користе их против јужног крила НАТО. Иако се Русија у прошлости уздржавала од распоређивања својих система противваздушне одбране за пресретање израелских, турских и западних ракетних напада, осетљивост града Тартуса и околних подручја чини веома вероватним да ће се системи противваздушне одбране земље користити за интервенцију.

Руски системи противваздушне одбране распоређени у ваздухопловној бази Хмејмим укључују С-400 и С-300В4 дугог домета, БуК-М2 средњег домета и Панцир-С кратког домета, као и разна средства за електронско ратовање. Системи Панцир су се у прошлости интензивно користили за пресретање напада исламистичких побуњеничких група. Такве групе су у великој мери подржавале Турска, Израел и земље широм западног света. Док су Израелци за нападе на Сирију користили подзвучне крстареће ракете, С-400 и С-300В4 су се показали способним да пресрећу циљеве који путују хиперсоничним брзинама већим од 8 маха. Оба система могу имати домете до 400 километара, у зависности од ракете којима су опремљени, што им омогућава да гађају циљеве широм израелског ваздушног простора и даље. Ако било који од система јесте деловао на израелске пројектиле, то би вероватно била њихова прва борбена употреба у Сирији. Русија у великој мери зависи од копнених система противваздушне одбране због недостатка значајног броја савремених ловаца пете генерације, релативно мале величине њене ловачке флоте четврте генерације, а посебно у Сирији због ограниченог броја ловаца које распоређује у овом делу фронта против много веће флоте држава Западног блока, Израела и Турске.

Иако руска противваздушна одбрана у прошлости није гађала израелске, турске и западне авионе и пројектиле који су нарушавали сиријски ваздушни простор,Сиријска противваздушна одбрана увелико користи нишанске податке са руских сензора за обарање долазећих пројектила. Снабдевање Сирије савременим системима ПВО средњег домета БуК-М2 додатно је повећало интероперабилност. Руско ваздухопловство је у више наврата такође распоређивало ловце Су-34 и Су-35 из ваздухопловне базе Хмејмим за пресретање западних, турских и израелских авиона изнад територије Сирије. Један такав инцидент догодио се 26. августа 2019. године, када су два Су-35С пресрела израелске ловце изнад Средоземног мора који су се спремали за нападе на сиријске циљеве, приморавши их на повлачење. Дана 10. септембра исте године Су-35 пресрели су неколико израелских авиона изнад јужне Сирије и спречили их да изврше ваздушне нападе. Девет дана касније, пар Су-35 спречио је израелске авионе да нападну предграђе сиријске престонице Дамаска. Су-35 су 12. новембра поново пресрели израелске авионе како би спречили ваздушне нападе на Дамаск, а 7. децембра неколико израелских авиона су пресрели ловци Су-35 и приморани их да се повуку током покушаја бомбардовања примарно оперативног објекта сиријских ваздухопловних снага Тијас. Инциденти пресретања израелских авиона после 2020. године (2020-2024.) у већини случајева остају непотврђени.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *