RUSKA PVO BLOKIRALA IZRAELSKI NAPAD NA SIRIJU

Ruske snage su navodno oborile 13 izraelskih projektila iznad sirijskog vazdušnog prostora, nakon što je izraelsko vazduhoplovstvo pokušalo da izvrši napad na grad Tartus u zapadnoj Siriji na obali Sredozemnog mora.

Izveštaj je došao iz više ruskih izvora, ali tek treba da bude potvrđen. Rusko vojno prisustvo u Siriji je u velikoj meri koncentrisano u zapadnoj provinciji Latakija, pre svega oko vazduhoplovne baze Hmejmim i pomorskog objekta u gradu Tartusu. Oba objekta poslednjih godina dobijaju sve veći strateški značaj za Rusiju, pri čemu je prvi proširen za smeštaj strateških bombardera koji mogu da nose nuklearne rakete i koriste ih protiv južnog krila NATO. Iako se Rusija u prošlosti uzdržavala od raspoređivanja svojih sistema protivvazdušne odbrane za presretanje izraelskih, turskih i zapadnih raketnih napada, osetljivost grada Tartusa i okolnih područja čini veoma verovatnim da će se sistemi protivvazdušne odbrane zemlje koristiti za intervenciju.

Ruski sistemi protivvazdušne odbrane raspoređeni u vazduhoplovnoj bazi Hmejmim uključuju S-400 i S-300V4 dugog dometa, BuK-M2 srednjeg dometa i Pancir-S kratkog dometa, kao i razna sredstva za elektronsko ratovanje. Sistemi Pancir su se u prošlosti intenzivno koristili za presretanje napada islamističkih pobunjeničkih grupa. Takve grupe su u velikoj meri podržavale Turska, Izrael i zemlje širom zapadnog sveta. Dok su Izraelci za napade na Siriju koristili podzvučne krstareće rakete, S-400 i S-300V4 su se pokazali sposobnim da presreću ciljeve koji putuju hipersoničnim brzinama većim od 8 maha. Oba sistema mogu imati domete do 400 kilometara, u zavisnosti od rakete kojima su opremljeni, što im omogućava da gađaju ciljeve širom izraelskog vazdušnog prostora i dalje. Ako bilo koji od sistema jeste delovao na izraelske projektile, to bi verovatno bila njihova prva borbena upotreba u Siriji. Rusija u velikoj meri zavisi od kopnenih sistema protivvazdušne odbrane zbog nedostatka značajnog broja savremenih lovaca pete generacije, relativno male veličine njene lovačke flote četvrte generacije, a posebno u Siriji zbog ograničenog broja lovaca koje raspoređuje u ovom delu fronta protiv mnogo veće flote država Zapadnog bloka, Izraela i Turske.

Iako ruska protivvazdušna odbrana u prošlosti nije gađala izraelske, turske i zapadne avione i projektile koji su narušavali sirijski vazdušni prostor,Sirijska protivvazdušna odbrana uveliko koristi nišanske podatke sa ruskih senzora za obaranje dolazećih projektila. Snabdevanje Sirije savremenim sistemima PVO srednjeg dometa BuK-M2 dodatno je povećalo interoperabilnost. Rusko vazduhoplovstvo je u više navrata takođe raspoređivalo lovce Su-34 i Su-35 iz vazduhoplovne baze Hmejmim za presretanje zapadnih, turskih i izraelskih aviona iznad teritorije Sirije. Jedan takav incident dogodio se 26. avgusta 2019. godine, kada su dva Su-35S presrela izraelske lovce iznad Sredozemnog mora koji su se spremali za napade na sirijske ciljeve, primoravši ih na povlačenje. Dana 10. septembra iste godine Su-35 presreli su nekoliko izraelskih aviona iznad južne Sirije i sprečili ih da izvrše vazdušne napade. Devet dana kasnije, par Su-35 sprečio je izraelske avione da napadnu predgrađe sirijske prestonice Damaska. Su-35 su 12. novembra ponovo presreli izraelske avione kako bi sprečili vazdušne napade na Damask, a 7. decembra nekoliko izraelskih aviona su presreli lovci Su-35 i primorani ih da se povuku tokom pokušaja bombardovanja primarno operativnog objekta sirijskih vazduhoplovnih snaga Tijas. Incidenti presretanja izraelskih aviona posle 2020. godine (2020-2024.) u većini slučajeva ostaju nepotvrđeni.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *