Ruska ratna mornarica potpisala je ugovor o izgradnji nove flote dizel-električnih podmornica 636.6 poznatih i pod imenom “Varšavljanka”.
Ukupno će biti izgrađeno 6 podmornica za Severnu flotu, i koristiće se u operacijama u zoni Arktičkog kruga. Inače Severna flota je u svom naoružanju uglavnom imala strateške i napadne nuklearne podmornice i ovo će biti prva serija ovakvih podmornica za najznačajniju flotu Rusije.
Ruska ratna mornarica ukupno ima u svom naoružanju 10 podmornica ovog tipa u Baltičkoj, Crnomorskoj, Pacifičkoj floti, ali i Mediteranskoj eksadri koja operativno deluje iz baze Tartus u Siriji.
Najbrojniju flotu ovih podmornica ima Crnomorska flota. Ukupno šest komada koji se koriste kao lansirne platforme za napad ukrajinskih gradova raketama. Ove podmornice inače Rusija je borbeno potvrdila još u spetembru 2015. godine u napadu na džihadističke grupe u Siriji.
Ugovor o proizvodnji ovih podmornica potpisan je bio 2022. godine, a sada kako je navedeno serijska gradnja šest podmornica započeće 2024. godine, a prva podmornica nosiće ime Marijupolj. Sledća će biti Berdjansk, Donjeck, Lugansk i Herson. Imena gradova u Ukrajini, koje je zauzela ruska vojska tokom rata 2022.
Projekat 636 predstavlja unapređenu verziju podmornice klase Kilo. Dizel-električna podmornica projekta 636. pripadaju trećoj generaciji podmornica. Na Zapadu ih zbog niske akustične emisije nazivaju “black hole” crna rupa. Ove podmronice imaju semdokraki propler sa fiksim kracima.
Suština neparnog broja kraka navodno leži u tome što je neparan broj idealna za eliminaciju buke.
Autonomija podmornice je 45 dana, posadu čine 52 čoveka.
Operativna dubina ronjenja je 240, a maksimalna 300 metara. Podmornice imaju dva dizel generatora jačine 1.000 kW, i dva elektro motora jačine 5.100kW. Osim strandardnih torpeda kalibra 533mm, kao i novijih USET-80. Radi se o torpedu na električni pogon sa aktivno-pasivnim akustičkim navođenjem dometa 20 km i brzine maksimalne 40 čvorova i UGST torpeda sa reaktivnim pogonom (mešavina vodonik-amonijum perhlorat) i vodomlaznim propulzorom, kao i superkavitacijsko topredo VA-111 Škval.
Međutim, ono po čemu su ove podmornice trenutno najpoznatije jesu krstareće rakete 3M-54 Kalibr za protivbrodska i dejstva brzine 2,9 maha, dometa 440 do 660 kilometara sa aktivnim radarskim samonavođenjem i verzija za kopenen ciljeve 3M-14 brzine 0,9 maha, bojevom glavom 450 kilogrma i dometom od 1.500 do 2.500 kilometara.
Ove podmornice za sad izvezene su u Kinu, Alžir i Vijetnam
.
Predstavnik ruskog vojno-industrijskog kompleksa 2022. rekao je za TASS da je projekat 636.3 „više puta dokazao svoje sposobnosti u borbenim uslovima“.
Podmornice su poboljšana verzija projekta 636 („Varšavjanka“), vrste broda koje je Rusija gradila od sredine 1990-ih i izvozila u Kinu, Alžir i Vijetnam.Sve podmornice su izgrađene u Admiralitetskom dvorištu u Sankt Peterburgu.
Duge su 73 metra i široke deset metara i mogu da rade do 300 metara dubine. Ima maksimalnu brzinu od 20 čvorova i može da radi autonomno 45 dana i na udaljenostima do 7500 nautičkih milja. Ima posadu od 52 čoveka i opremljen je sa šest torpednih komora, minama i krstarećim raketama Kalibr