U kineskom segmentu društvenih mreža raspravlja se o fotografiji koja navodno prikazuje transport lansera Patriot američke proizvodnje u jednom od okruga Tjenđina.
Istovremeno,kako se nazvanično saznaje ovu instalaciju „Rusija je prenela u Kinu nakon što je zarobljena na teritoriji Ukrajine“. Posle ruskog ispitivanja, Patriot je došao na red za kinesku ekspertizu.
Mnogi kineski stručnjaci, komentarišući ovu fotografiju na internetu, kažu da su izjave o navodnom ruskom prebacivanju Kini „lansera zaplenjenog od ukrajinskih oružanih snaga“ više kao fikcija. Verzija da je ukrajinska vojska prodala kompleks Kinezima nakon što ga je isporučio NATO naziva se isto fikcijom,
Napominje se da možda nije reč o pravom lanseru Patriot, već o maketi koju kineska vojska koristi tokom vežbi svog vazduhoplovstva.
Ranije su tokom vežbi u Kini često korišćene makete različitog naoružanja zapadnih zemalja, uključujući i ono u službi Tajvana. Upotreba ovakvih maketa objašnjava se činjenicom da uz njihovu pomoć piloti Vazduhoplovnih snaga Kine uvežbavaju otkrivanje protivničkih sistema protivvazdušne odbrane. Takođe, tokom tih vežbi otkrivaju se pozicione oblasti protivvazdušne odbrane lažnog protivnika uz pomoć izviđanja iz svemira i bespilotnih letelica.
Kao rezultat toga, objavljivanje fotografije dovelo je do nesporazuma između kineskih stručnjaka. Jedni veruju da je Patriot stvaran, drugi su sigurni da je u pitanju maketa, a treći da možda uopšte nije Patriot, već neka vrsta kineskog analoga koji još nije javno demonstriran. Istovremeno, argument u prilog činjenici da se u ovom slučaju ne radi o pravom Patriot je da u Kini teško da bi transportovali takvo oružje javno, bez neke vrste maskirne površine.
Mislim da svako ko zna kako izgleda sistem Patriot zna da ovo nije ni nalik Američkog Patriota.
Ovo upravo izgleda IDENTIČNO kao lanser raketa MIM-104 Patriot, gledano odpozadi, dakle identično, čak su i oblik stopa za stabilizaciju iste kao i pozicija i izgled ovog kao valjkastog spremnika hidraulične tačnosti, tako da ili je Patriot u pitanju, ili njegova veoma verna kopija. Ono što meni govori da ovo zaista jeste zarobljeni Patriot je to da su na vozilu izbušene zadnje gume, tako da ili je neko veoma mnogo vremena potrošio na svaki detalj makete, ili je zaista u pitanju Patriot.
Čak mogu da tvrdim sa velikom sigurnošću da je ovo PAC 3 ( ne MSE) verzija ili verna kopija
Sve moj do mojeg, ovaj “vojni stručnjaci”. Tako i mi “nismo” dali Rusima i Kinezima delove F117, nismo in oborili B2 Spirit of St Luis, nego je sleteo u Spačvanske šume da pase travu, a ubrzo je skinut sa flotnog spiska… Najeo se rosne trave pa se naduo.
Ma nema spora da je to lažna vest , a izjava o lažiranju je od GB “Instituta za proučavanje rata”.Po običaju i Britanci a i Ameri daju “prave i istinite” vesti i tumačenje poteza propalih Rusa a biće i Kineza…
Po sporazumima ŠOS, potpisnice su dužne da dele tehnologiju neprijatelja, a decenijama unazad SAD to jesu Rusiji i Kini. Bez obzira na ekonomsku saradnju i sve to, taj tercijarni nivo, SAD jesu bezbednosni i kulturološki neprijatelj ŠOS državama. Većina tog zarobljenog zapadnog oružja će na kraju završiti u Kini.
Lako je kopirati oblik ali ne i tehniku.Ako napravis jednu kocku to neznaci da si napravio procesor.