Rheinmetall i finski ICEYE započinju zajedničku proizvodnju satelita

Rheinmetall i ICEYE pokreću zajedničku proizvodnju satelita. ICEYE je lider u proizvodnji SAR satelita.

Nemački koncern Rheinmetall i finska kompanija ICEYE, specijalizovana za satelitsko radarsko snimanje, najavili su osnivanje zajedničkog preduzeća za proizvodnju satelita. Proizvodnja će biti organizovana u pogonu Rheinmetall-a u Nojsu (Nemačka), a početak serijske proizvodnje planiran je za drugi kvartal 2026. godine.

Sateliti kompanije ICEYE obezbeđuju snimanje visoke rezolucije (do 25 cm) bez obzira na vremenske uslove i doba dana. Omogućavaju nadzor velikih površina uz detaljno prikazivanje i uvećavanje bez gubitka kvaliteta. To donosi značajne prednosti oružanim snagama u nadzoru, otkrivanju ciljeva, izviđanju ili pozicioniranju na bojištu. Rheinmetall, uz podršku nemačke vlade, potpisao ugovor sa Ukrajinom radi isporuke SAR satelitskih usluga i podataka. Sporazum je proširio podršku koju je ICEYE već pružao Ukrajini tokom rata.

U novom zajedničkom preduzeću pod nazivom Rheinmetall ICEYE Space Solutions, Rheinmetall će biti većinski vlasnik sa 60% udela, dok će ICEYE držati 40%. Od 2018. godine, ICEYE je izveo na orbitu 48 satelita, a od 2025. planira da proizvodi više od 20 letelica godišnje. Nemački gigant potezom pokazuje da ne staje sa svojim investicijama u vojnu industriju. Ne može da prođe nedelja, a da Nemci ne objave neku novu saradnju u polju odbrane. Ovo nas i podseća da nemačka industrija sve više prelazi sa tradicionalne civilne na odbrambenu.

Jedan komentar na “Rheinmetall i finski ICEYE započinju zajedničku proizvodnju satelita

  1. “Sateliti kompanije ICEYE obezbeđuju snimanje visoke rezolucije (do 25 cm) bez obzira na vremenske uslove i doba dana…Od 2018. godine, ICEYE je izveo na orbitu 48 satelita, a od 2025. planira da proizvodi više od 20 letelica godišnje”
    – O ovim satelitima (nabavci ili uslužnom korišćenju) bi i Srbija trebalo ozbiljno da razmisli. Tim pre što ti sateliti nisu američki pa se isključuje mogućnost ucene (slučaj Ukrajine). U tekstu nema nešto bitno – čijim su raketama i odakle, sa kog kosmodroma, ti sateliti podizani u orbitu

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *