“Имамо добре позиције за мостобран на Дњепру, заузели смо скоро сва острва у делти реке” – Салдо

Према изјави Владимира Салда, шефа администрације Херсонске области, руске јединице су преузеле контролу над готово свим острвима у делти Дњепра. Он тврди да то ствара добру основу за даље напредовање, али и мостобран.

Последњих дана заузета су острва у близини Нове Каховке, Дњепрана и Корсунке, што ствара мостобран за потенцијално даље напредовање, речи су Владимира Салда, шефа администрације Херсонске области под руском контролом.

Салдо је нагласио да десна обала Дњепра “није тако далеко као што се чини”, упозоравајући да руске снаге постепено јачају своје упориште у регији. Иако велике офанзивне операције тренутно нису у току, руске извиђачке и диверзантске групе спроводе смеле нападе на украјинске позиције. То је посебно приметно у подручјима Кизимиса, Бургунке и Николајевке. У Николајевки, у Бериславском рејону, руске снаге чак су подигле заставу, симболично потврђујући контролу над тим подручјем. Он подсећа да на појединим местима Дњепар није шири од 80 метара!

Овај стратешки помак представља не само тактичку добит, већ и основу за будуће операције. Салдо је такође приметио да се украјинска одбрамбена линија на десној обали постепено “помера” због константног притиска руских снага, што указује на могућност даљих промена на фронту. Подвлачимо да би операција форсирања Дњепра била готово немогућа у тренутним околностима. Русија стоји на позицији да је читава област сада део Федерације. У мировним преговорима се територије области, са руске стране, апсолутно не доводе у питање.

8 коментара на ““Имамо добре позиције за мостобран на Дњепру, заузели смо скоро сва острва у делти реке” – Салдо

  1. Za takav podvig će morati pozvati i “umnožiti” Vagner grupu (oslobođenje Bahmuta/Artjemovska), ukoliko taktiku forsiranja vodene površine ruske vojske uporedimo sa “severnodonječkim kanalom” pred Časovim Jarom, u kojem BTW još uvek i nakon godinu i po dana ratuju! Dnjepar, a pogotovo njegova delta, je okean u poređenju sa kanalom poput DTD! Ili, Kinezima da se obrate, budući da ovi imaju dvodecenijsko razrađivanje taktike forsiranja Tajvanskog moreuza, mada je i tu slaba vajda, jer se i oni ni metra nisu pomakli u fizičkom smislu!

  2. Treba Rusi dobro da razmisle pre nego što krenu u taj poduhvat. Forsiranje reke čak i mnogo manje od Dnjepra je veliki rizik. Sad neka oni razmisle da li je bilo bolje da odsudno brane 2022 godine Herson a oni su se povukli. Generala Surovikina mnogo cenim ali mi je odluka o napuštanju Hersona jako sporna. Na kraju krajeva videćemo ali forsiranje Dnjepra je veliki rizik.

    1. Jok trebalo je da izgube 150.000 vojnika bez mogucnosti povlacenja, rotacije, dopune vojske, oruzja lekova hrane. Ovaj internet je cudo koliko je skolovanih generala, pukovnika vojnih planera i stratega koji bi mogli sve to bolje brze i sa manje zrtava. ali naravno iz svojih podruma u Kaludjerici ili Majdampeku.

      1. O stručnjače nad stručnjacima, samo mi objasni kako je to bilo loše da se brane sa zapadne strane Dnjepra a sad je odlično da napadaju i forsiraju reku široku više kilometara. Tad bi kako kažeš stručnjače izgubili 150 000 vojnika a sada kad treba da forsiraju reku, samo će da se prošetaju.
        Neki put bih voleo da imam mozak pojedinih ljudi na jedno sat vremena da se odmorim ko čovek

    2. Ruska vojska u Hersonu nije predvidela mogućnost ili pokušaj snabdevanja brodovima crnomorske flote preko ušća Dnjepra tako da se vojnici nisu morali povući …na samom početku rata falilo je komunikacije izmedju rodova vojske mornarice avijacije i pešadije ….posle 3 godine sada je verovatno dosta bolje

  3. Forsiranje reke je uvek povezano sa teškim gubitcima.Ako bi ruska avijacija u većem broju pokrila ukrajinsku artiljeriju a i kontrabaterijskom vatrom isto desant bi bio moguć inače bi ih ukrajinci uništili himarsima …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *