Rheinmetall и фински ICEYE започињу заједничку производњу сателита

Rheinmetall и ICEYE покрећу заједничку производњу сателита. ICEYE је лидер у производњи SAR сателита.

Немачки концерн Rheinmetall и финска компанија ICEYE, специјализована за сателитско радарско снимање, најавили су оснивање заједничког предузећа за производњу сателита. Производња ће бити организована у погону Rheinmetall-а у Нојсу (Немачка), а почетак серијске производње планиран је за други квартал 2026. године.

Сателити компаније ICEYE обезбеђују снимање високе резолуције (до 25 cm) без обзира на временске услове и доба дана. Омогућавају надзор великих површина уз детаљно приказивање и увећавање без губитка квалитета. То доноси значајне предности оружаним снагама у надзору, откривању циљева, извиђању или позиционирању на бојишту. Rheinmetall, уз подршку немачке владе, потписао уговор са Украјином ради испоруке SAR сателитских услуга и података. Споразум је проширио подршку коју је ICEYE већ пружао Украјини током рата.

У новом заједничком предузећу под називом Rheinmetall ICEYE Space Solutions, Rheinmetall ће бити већински власник са 60% удела, док ће ICEYE држати 40%. Од 2018. године, ICEYE је извео на орбиту 48 сателита, а од 2025. планира да производи више од 20 летелица годишње. Немачки гигант потезом показује да не стаје са својим инвестицијама у војну индустрију. Не може да прође недеља, а да Немци не објаве неку нову сарадњу у пољу одбране. Ово нас и подсећа да немачка индустрија све више прелази са традиционалне цивилне на одбрамбену.

Један коментар на “Rheinmetall и фински ICEYE започињу заједничку производњу сателита

  1. “Сателити компаније ICEYE обезбеђују снимање високе резолуције (до 25 cm) без обзира на временске услове и доба дана…Од 2018. године, ICEYE је извео на орбиту 48 сателита, а од 2025. планира да производи више од 20 летелица годишње”
    – O ovim satelitima (nabavci ili uslužnom korišćenju) bi i Srbija trebalo ozbiljno da razmisli. Tim pre što ti sateliti nisu američki pa se isključuje mogućnost ucene (slučaj Ukrajine). U tekstu nema nešto bitno – čijim su raketama i odakle, sa kog kosmodroma, ti sateliti podizani u orbitu

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *