REJTEON TRAŽI POMOĆ, SVOJIH PENZIONISANIH INŽENJERA OKO PONOVNOG POKRETANJA PROIZVODNJE SISTEMA STINGER

Laki prenosni raketni sistemi zemlja-vazduh, jedno su od oružja, kojima se pripisuje da su pomogla Ukrajini da prođe kroz prve dane ruske invazije.

Zbog toga je Rejteon, pozvao svoje penzionisane inženjere da obuče zaposlene u ovoj kompaniji, kako da naprave rakete Stinger koje u velikoj meri koristi ukrajinska vojska – koristeći nacrte napravljene tokom “administracije predsednika Kartera”.

To je najnoviji primer privatne kompanije, koja radi na povećanju proizvodnje sada traženog oružja, koje Pentagon nije kupio decenijama.

Stinger se ne proizvodi već 20 godina, i odjednom u prvih 48 sati rata u Ukrajini, “on je zvezda i svi ga traže“, rekao je Ves Kremer, predsednik Rejteona tokom intervju prošle nedelje na aeromitingu u Parizu.

SAD su poslale skoro 2.000 raketa sa IC vođenjem u Ukrajinu, koja ih je koristila za obaranje ruskih aviona. Sve te rakete potiču iz američkih vojnih zaliha. A Bajdenova administracija je ove nedelje rekla, da đe poslati još više Stingera u Ukrajinu.

Kada je američka vojska u maju 2022. godine, naručila 1.700 Stingera, Pentagon je rekao da rakete neđe biti isporučene do 2026. godine. Kremer je rekao, da đe biti potrebno oko 30 meseci da Stingeri počnu da silaze sa proizvodne linije, uglavnom zbog vremena potrebnog da se uspostavi proizvodnja u fabrici i obuče njeni zaposleni.

„Vraćili smo penzionere koji su u sedamdesetim godinama… da nauče naše nove zaposlene kako da naprave Stinger“, rekao je Kremer. „Izvlačimo opremu za testiranje iz skladišta i čistimo paučinu sa njih.“

Povrh toga, elektronika koja se koristi u raketi je zastarela, rekao je izvršni direktor Rejteona Greg Hejs.

„Redizajniramo elektronska kola i redizajniramo neke komponente“, rekao je Hejs za Defens On (Defense One) u intervjuu 14. juna. “Samo to traje mnogo vremena.”

Dok inženjeri ovih dana često promovišu 3D štampanje i automatizaciju kao način da se ubrza proizvodni proces, to nije moguće sa Stingerom – jer to ne bi značilo samo redizajn oružja, već i podvrgavanje dugotrajnom procesu sertifikacije oružja.

„Morate redizajnirati ceo tragač da biste ga automatizovali“, rekao je Kremer.

To znači, da moraju da naprave oružje na isti način na koji je napravljeno pre četiri decenije: uključujući ručno instaliranje nosnog konusa projektila.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *