PVO RAKETNI SISTEM “358” JEMENSKIH HUTA SRUŠIO AMERIČKU BESPILOTNU LETELICU

Andrej Mlakar

Jemenski Huti kasno u četvrtak uveče objavili su informaciju da su njihove snage PVO sistemima u blizini grada Mariba oborili još jednu američku izviđačku bespilotnu letelicu MQ-9 za osmatranje.

Ovo je inače četvrto obaranje ove američke bespilotne letelice nad zapadnim Jemenom od početka vojnih operacija koje su pokrenule SAD protiv jemenskih Huta u novembru 2003 godine kada su oni pokrenuli pomorsku blokadu Crvenog mora.

Za razliku od prethodnih oborenih bespilotnih letelica poslednja srušena je sudeći prema fotografijama najočuvanija od svih srušenih.

Nedavno su jemenski Huti uspeli da ispod oborene američke bespilotne letelice izvuku protivoklopnu raketu  Joint Air-to-Ground Missile (JAGM), poznata i kao AGM-179.

Prva američka bespilotna letelica oborena je u novembru 2023, a preostale dve krajem aprila 2024 u razmaku od samo dva dana. Vrednost svakog uništene bespilotne letelice iznosi 30 miliona dolara. Treća je oborena 28. aprila 2024.

RQ-9 „Reaper”

Ova bespilotna letelica nastala je kao proizvod kompanije „General Atomics Aeronautical Systems  kao savremena borbena bespilotna letelica koja je nastala iz izviđačke bespilotne letelice MQ-1 „Predator.

Konstruisana je kao borbena letelica za dejstva po pokretnim i nepokretnim ciljevima sa velikih visina i u složenim meteo situacijama.

Iako je primarna namena borbeno delovanje ova bespilotna letelica može da se koristi i u seknudarnim misijama, pre svega izviđačkim zadacima prikupljanju obaveštajnih podataka i nadzoru teritorije.

Od opreme ova besiplotna letelica poseduje: višenamenski nišanski sistem MTS-B (Multi Spectral Targeting System-B), u kome je integrisan infracrveni IC senzor, dnevna monohromatska kolor TV kamera, kao i televizijska kamera sa pojačivačem signala, obeleživačem ciljeva i laserskim daljinomerom. Ova bespilotna letelica poseduje radar  AN/APY-8 Lynx II radar sa dva osnovna moda rada – SAR (Synthetic Aperture Radar) i GMTI/ DMTI (Ground/Dismount Moving Target Indicator).

Ovu bespilotnu letelicu pokreće turbopropelerski motor TRE331-10. Borbeni radijus ove bespilotne letelice je 2.200 km, a maksimalna visina leta 15.200 m. Letelicom se upravlja iz komandnog centra i vrše je dva člana posade, pilot i operater senzora i sklopova.

Što se tiče borbene verzije RQ-9 na četiri potkrilna nosača može da postavi: 1.361 kg naoružanja, koje obuhvata laserski navođene rakete vazduh –zemlja AGM-114 „Hellfire”, laserski vođene bombe GBU-12/B „Paveway II”, kao i vođene GPS avio bombe GBU-38 JADAM, uz mogućnost integracije televizijski vođene rakete vazduh–zemlja AGM-65 „Maverik”.

Bespilotna letelica MQ-9 do sad ima nekoliko modifikacija poznatih kao Blok 1-5. Poslednja verzija Blok-5 ima novi optoelektronski sklop digitalni elektronski kontrolni sistem za upravljanjem motora bespilotne letelice, dodatni zaštićeni link za komunikaciju i prenos podataka, kao i nove nosače naoružanja i paletu ubojnih sredstava.Taktičko-tehnički podaci

Dimenzije: dužina 11 m, visina 3,7m; raspon krila 20,1 m.

Masa: prazna: 2.223 kg, puna 4.760 kg

Pogon: Turbo-propelerski motor TRE331-10- vojna oznaka T-76 jačine 900 konjskih snaga.

Brzina: maksimalna 480 km/h, krstareća brzina 313 km/h,

PVO raketa “358”

Američki zvaničnici su označili ovu raketu kao “358”. Navodno je reč o raketi zemlja-vazduh, opremljenoj elektro-optički senzor i optički blizinski osigurač, omogućavajući mu da eksplodira kada je u blizini aviona.

Projektil zemlja -vazduh je dug 2,7 metara i za koristi kerozin ili dizel gorivo
sa pojačivačem na čvrsto gorivo.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *