ПВО РАКЕТНИ СИСТЕМ “358” ЈЕМЕНСКИХ ХУТА СРУШИО АМЕРИЧКУ БЕСПИЛОТНУ ЛЕТЕЛИЦУ

Андреј Млакар

Јеменски Хути касно у четвртак увече објавили су информацију да су њихове снаге ПВО системима у близини града Мариба оборили још једну америчку извиђачку беспилотну летелицу MQ-9 за осматрање.

Ово је иначе четврто обарање ове америчке беспилотне летелице над западним Јеменом од почетка војних операција које су покренуле САД против јеменских Хута у новембру 2003 године када су они покренули поморску блокаду Црвеног мора.

За разлику од претходних оборених беспилотних летелица последња срушена је судећи према фотографијама најочуванија од свих срушених.

Недавно су јеменски Хути успели да испод оборене америчке беспилотне летелице извуку противоклопну ракету  Joint Air-to-Ground Missile (JAGM), позната и као AGM-179.

Прва америчка беспилотна летелица оборена је у новeмбру 2023, а преостале две крајем априла 2024 у размаку од само два дана. Вредност сваког уништене беспилотне летелице износи 30 милиона долара. Трећа је оборена 28. априла 2024.

RQ-9 „Reaper”

Ова беспилотна летелица настала је као производ компаније „General Atomics Aeronautical Systems  као савремена борбена беспилотна летелица која је настала из извиђачке беспилотне летелице MQ-1 „Predator.

Конструисана је као борбена летелица за дејства по покретним и непокретним циљевима са великих висина и у сложеним метео ситуацијама.

Иако је примарна намена борбено деловање ова беспилотна летелица може да се користи и у секнударним мисијама, пре свега извиђачким задацима прикупљању обавештајних података и надзору територије.

Од опреме ова бесиплотна летелица поседује: вишенаменски нишански систем MTS-B (Multi Spectral Targeting System-B), у коме је интегрисан инфрацрвени ИЦ сензор, дневна монохроматска колор ТВ камера, као и телевизијска камера са појачивачем сигнала, обележивачем циљева и ласерским даљиномером. Ова беспилотна летелица поседује радар  AN/APY-8 Lynx II радар са два основна мода рада – SAR (Synthetic Aperture Radar) i GMTI/ DMTI (Ground/Dismount Moving Target Indicator).

Ову беспилотну летелицу покреће турбопропелерски мотор ТРЕ331-10. Борбени радијус ове беспилотне летелице је 2.200 км, а максимална висина лета 15.200 м. Летелицом се управља из командног центра и врше је два члана посаде, пилот и оператер сензора и склопова.

Што се тиче борбене верзије РQ-9 на четири поткрилна носача може да постави: 1.361 кг наоружања, које обухвата ласерски навођене ракете ваздух –земља AGM-114 „Hellfire”, ласерски вођене бомбе GBU-12/B „Paveway II”, као и вођене ГПС авио бомбе GBU-38 JADAM, уз могућност интеграције телевизијски вођене ракете ваздух–земља АГМ-65 „Маверик”.

Беспилотна летелица МQ-9 до сад има неколико модификација познатих као Блок 1-5. Последња верзија Блок-5 има нови оптоелектронски склоп дигитални електронски контролни систем за управљањем мотора беспилотне летелице, додатни заштићени линк за комуникацију и пренос података, као и нове носаче наоружања и палету убојних средстава.Тактичко-технички подаци

Димензије: дужина 11 м, висина 3,7м; распон крила 20,1 м.

Маса: празна: 2.223 кг, пуна 4.760 кг

Погон: Турбо-пропелерски мотор ТРЕ331-10- војна ознака Т-76 јачине 900 коњских снага.

Брзина: максимална 480 км/х, крстарећа брзина 313 км/х,

ПВО ракета “358”

Амерички званичници су означили ову ракету као “358”. Наводно је реч о ракети земља-ваздух, опремљеној електро-оптички сензор и оптички близински осигурач, омогућавајући му да експлодира када је у близини авиона.

Пројектил земља -ваздух је дуг 2,7 метара и за користи керозин или дизел гориво
са појачивачем на чврсто гориво.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *