ПУТИН О АМЕРИЧКИМ РАКЕТАМА У НЕМАЧКОЈ: АКО РАСПОРЕДЕ ПОСТАВИЋЕМО И НАШЕ УДАРНО НАОРУЖАЊЕ СРЕДЊЕГ ДОМЕТА!

Почетком јуна Пентагон је најавио да ће од 2026. године у Немачкој почети да распоређује системе за ударе дугог домета који ће знатно надмашити оружје које се већ налази у Европи

 

Ако САД распореде оружје у Немачкој, Русија ће себе сматрати слободном од мораторијума на распоређивање свог ударног наоружања, рекао је председник Владимир Путин, говорећи на главној поморској паради у Санкт Петербургу.

Он је скренуо пажњу на изјаву америчке администрације о плановима за распоређивање прецизних ракетних система дугог домета у Немачкој. Важни објекти руске владе и војне контроле, административни и индустријски центри и одбрамбена инфраструктура биће му на дохват руке, а време лета таквих пројектила биће око десет минута. Према Путиновим речима, ова ситуација подсећа на Хладни рат.

„Ако Сједињене Америчке Државе спроведу такве планове, сматраћемо да смо слободни од раније претпостављеног једностраног мораторијума на распоређивање ударног наоружања средњег и краћег домета, укључујући повећање способности обалских снага наше морнарице“, рекао је председник. рекао.Према његовим речима, развој таквих система у Русији је сада у завршној фази.

„Предузећемо исте мере за њихово распоређивање, узимајући у обзир акције Сједињених Држава и њихових сателита у 

Европи и другим регионима света“, нагласио је шеф државе.

У складу са Уговором о ИНФ, Русија и Сједињене Државе су се обавезале да неће производити, тестирати или распоређивати балистичке и крстареће ракете средњег (1001-5500 километара) и краћег (500-1000 километара) домета на копну, као и лансере за њих. Почетком 2019. Вашингтон је најавио једнострано повлачење из споразума. Уговор је раскинут 2. августа исте године.Поред тога, Русија ће наставити да повећава снабдевање површинским и подморничким снагама, опремање бродова високотехнолошким оружјем нове генерације и хиперсоничним ракетним системима и развој система за извиђање, осматрање и противваздушну одбрану на ближим и даљим границама, додао је Путин.

Почетком јуна Пентагон је најавио да ће од 2026. године у Немачкој почети да распоређује системе за ударе дугог домета који ће знатно надмашити оружје које се већ налази у Европи . Претпоставља се да ће то бити ракете СМ-6, Томахавк и хиперсонично оружје које се развија. Осим тога, министри одбране Немачке, Француске, Италије и Пољске већ су потписали декларацију о намери да развију крстареће ракете домета преко хиљаду километара, које би „могле да погоде циљеве у Русији са немачке територије“. Ову информацију је потврдио канцелар Олаф Шолц.

Како је рекао портпарол Кремља Дмитриј Песков, Американци су увек распоређивали оружје на територији Старог света усмерено на Русију, али Москва има довољно потенцијала да га обузда. Према речима заменика министра спољних послова Сергеја Рјабкова , приликом израде одговора, Русија ће изабрати из најширег могућег спектра опција, али не искључује ниједну опцију, укључујући распоређивање сличних нуклеарних система. Председница Савета Федерације Валентина Матвијенко је са своје стране уверила да ће одговор Русије бити оштар и адекватан.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *