Početkom juna Pentagon je najavio da će od 2026. godine u Nemačkoj početi da raspoređuje sisteme za udare dugog dometa koji će znatno nadmašiti oružje koje se već nalazi u Evropi
Ako SAD rasporede oružje u Nemačkoj, Rusija će sebe smatrati slobodnom od moratorijuma na raspoređivanje svog udarnog naoružanja, rekao je predsednik Vladimir Putin, govoreći na glavnoj pomorskoj paradi u Sankt Peterburgu.
On je skrenuo pažnju na izjavu američke administracije o planovima za raspoređivanje preciznih raketnih sistema dugog dometa u Nemačkoj. Važni objekti ruske vlade i vojne kontrole, administrativni i industrijski centri i odbrambena infrastruktura biće mu na dohvat ruke, a vreme leta takvih projektila biće oko deset minuta. Prema Putinovim rečima, ova situacija podseća na Hladni rat.
„Ako Sjedinjene Američke Države sprovedu takve planove, smatraćemo da smo slobodni od ranije pretpostavljenog jednostranog moratorijuma na raspoređivanje udarnog naoružanja srednjeg i kraćeg dometa, uključujući povećanje sposobnosti obalskih snaga naše mornarice“, rekao je predsednik. rekao.Prema njegovim rečima, razvoj takvih sistema u Rusiji je sada u završnoj fazi.
„Preduzećemo iste mere za njihovo raspoređivanje, uzimajući u obzir akcije Sjedinjenih Država i njihovih satelita u
Evropi i drugim regionima sveta“, naglasio je šef države.
U skladu sa Ugovorom o INF, Rusija i Sjedinjene Države su se obavezale da neće proizvoditi, testirati ili raspoređivati balističke i krstareće rakete srednjeg (1001-5500 kilometara) i kraćeg (500-1000 kilometara) dometa na kopnu, kao i lansere za njih. Početkom 2019. Vašington je najavio jednostrano povlačenje iz sporazuma. Ugovor je raskinut 2. avgusta iste godine.Pored toga, Rusija će nastaviti da povećava snabdevanje površinskim i podmorničkim snagama, opremanje brodova visokotehnološkim oružjem nove generacije i hipersoničnim raketnim sistemima i razvoj sistema za izviđanje, osmatranje i protivvazdušnu odbranu na bližim i daljim granicama, dodao je Putin.
Početkom juna Pentagon je najavio da će od 2026. godine u Nemačkoj početi da raspoređuje sisteme za udare dugog dometa koji će znatno nadmašiti oružje koje se već nalazi u Evropi . Pretpostavlja se da će to biti rakete SM-6, Tomahavk i hipersonično oružje koje se razvija. Osim toga, ministri odbrane Nemačke, Francuske, Italije i Poljske već su potpisali deklaraciju o nameri da razviju krstareće rakete dometa preko hiljadu kilometara, koje bi „mogle da pogode ciljeve u Rusiji sa nemačke teritorije“. Ovu informaciju je potvrdio kancelar Olaf Šolc.
Kako je rekao portparol Kremlja Dmitrij Peskov, Amerikanci su uvek raspoređivali oružje na teritoriji Starog sveta usmereno na Rusiju, ali Moskva ima dovoljno potencijala da ga obuzda. Prema rečima zamenika ministra spoljnih poslova Sergeja Rjabkova , prilikom izrade odgovora, Rusija će izabrati iz najšireg mogućeg spektra opcija, ali ne isključuje nijednu opciju, uključujući raspoređivanje sličnih nuklearnih sistema. Predsednica Saveta Federacije Valentina Matvijenko je sa svoje strane uverila da će odgovor Rusije biti oštar i adekvatan.