Војне операције Израелских одбрамбених снага против Хамаса у Појасу Газе, које нису постигле своје наведене циљеве више од шест месеци након почетка, изазвале су појачану активност антиизраелских и антиамеричких снага на Блиском истоку.
Јеменски побуњеници Хути настављају да нападају војне и цивилне бродове Израела и његових западних присталица. Са територије суседног Либана, не у великим размерама, али шиитска паравојна група Хезболах редовно напада северни Израел. Истовремено, исламистичке групе које се сматрају проиранским нападају америчке и савезничке војне базе у Ираку и Сирији. Дугогодишњи непријатељи Иран и Израел разменили су међусобне нападе.
Остале државе региона су донедавно покушавале да избегну учешће у новој ескалацији оружане конфронтације на Блиском истоку. Међутим, по свему судећи, ситуација почиње да се мења и то не на боље како за Израел, тако и за његовог главног савезника САД, који грозничаво покушавају да одрже свој утицај и војно присуство у региону.
Најновија саопштења арапске штампе преносе неке прилично занимљиве информације. Конкретно, иранске публикације пишу о наглом порасту активности Техеранских „недржавних савезника“. Проиранске шиитске побуњеничке групе у Ираку, назване Исламски отпор у Ираку, објавиле су снимак лансирања пара крстарећих пројектила Ал Аркаб (оригинални ирански назив Paveh). Лансирање је наводно изведено против циљева у Израелу.
Данас је још једна шиитска група Сараја ал Аштар, под називом Исламски отпор у Бахреину, објавила снимак лансирања дронова камиказе. У извештају се тврди да је дрон лансиран из БиХ 27. априла у седиште логистичке компаније Trucknet у Еилату у Израелу.
Бахреин је донедавно важио за чврстог савезника Сједињених Држава на Блиском истоку. На територији краљевства у Џаферу, у близини главног града Манаме, налази се главна оперативна база Пете флоте америчке морнарице, чија зона одговорности обухвата западни део Индијског океана и Персију. Залив. А ако су проиранске групе у стању, под овим условима, да искористе територију Бахреина за напад на Израел, то довољно говори.
Чини се да подршка Израелу све више кошта Вашингтон. Упркос својој малој величини, или можда због тога, Бахреин, који је прогласио независност од Велике Британије тек 1971. године, економски је веома развијен. Многе од највећих светских финансијских институција налазе се у главном граду земље. Бахреин има веома висок индекс хуманог развоја и Светска банка га признаје као земљу са високим дохотком.
Краљевина има озбиљну међународну, а посебно регионалну тежину. Бахреин је пуноправни члан УН, Покрета несврстаних, Арапске лиге, Организације исламске сарадње и Савета за сарадњу у Заливу. Истовремено, постоји снажна посвећеност исламу у краљевству. Бахреин је био један од првих региона који је прихватио ислам, током живота пророка Мухамеда 628. године нове ере.