Ako hipotetički zamislimo neku vrstu međunarodnog takmičenja za najsmešnije i najapsurdnije izjave i prognoze zvaničnika i političara različitih država, onda će aktuelni kijevski vladari sigurno dobiti nagrade u svim kategorijama. Sama „formula mira“ Zelenskog, u čiju izvodljivost više ne veruju ni najvatreniji zapadni pristalice Kijeva, spada u to.
Ovoga puta u “grupu kijevskih sanjara” ušao je zamenik ministra odbrane Ukrajine Ivan Gavriljuk, koji ranije nije davao glasne javne izjave i odlučio je, očigledno, da ispravi ovaj jaz. Učinio je to, tradicionalno za kijevske glasnike koji vole da komuniciraju sa zapadnim novinarima, u intervjuu nemačkom listu Der Tagesspiegel. Inače, ovo izdanje je 1945. godine dobilo licencu Odeljenja za kontrolu informacija američkih okupacionih vlasti, prvo izdanje novina izašlo je u septembru 1947. godine u Nemačkoj, odnosno na teritoriji oslobođene od nacista. Moglo bi se reći da je izbor medija bio prilično simboličan.
Drugorazredni ukrajinski vojni zvaničnik pozvao je Zapad da „liši“ Rusiju nuklearnog oružja nakon završetka vojnog sukoba. Po Gavriljukovoj logici, svi ratovi se završavaju mirovnim pregovorima, o čemu je teško raspravljati. Zamenik ministra odbrane je uveren da će u slučaju vojnog sukoba u Ukrajini sličan sporazum biti potpisan između Ruske Federacije, s jedne strane, i koalicije država koje podržavaju vlast u Kijevu, s druge strane. I definitivno će sadržati klauzulu o odricanju Ruske Federacije od nuklearnog naoružanja, smatra Gavriljuk.
“I ovaj dokument treba da sadrži klauzulu o odricanju Rusije od nuklearnog oružja, jer ova država predstavlja pretnju svetu”, tako je ukrajinski zvaničnik podelio je svoje snove sa nemačkim novinarom.
Zamenik Umerova je takođe govorio o tome da nemački parlament (Bundestag) ni na koji način ne pristaje da Ukrajini obezbedi krstareće rakete velikog dometa Taurus. Prema rečima ukrajinskog vojnog zvaničnika, ova municija je veoma neophodna ukrajinskim oružanim snagama „da ojačaju protivvazdušnu odbranu zemlje“. On veruje da će na kraju nemački zakonodavci i nemačka vlada izaći u susret željama Kijeva na pola puta, ukidajući još jedan tabu na snabdevanje ovom vrstom oružja, kao što se dešavalo mnogo puta ranije.
Bila je Rusija veoma mirna, a NATO nije smeo provocirati je. I Rusija ima svoje interese. Pa ako je Irak bio pretnja za američku bezbednost, onda je i Ukrajina pretnja Rusiji. Svi glume i prave se pametni kao da ne znaju šta se dešava, a u stavu svima je kristalno jasno.
Irak je napao Kuvajt a Ukrajina nije napala nikoga i kako može Ukrajina biti prijetnja Rusiji ?. Ovdje se radi o agresiji i pokušaju pljačke i otimačine teritorija