Од Шћећина на Балтику, до Трста на Јадрану, ‘гвоздена завеса’ се спустила широм континента.”, овако је Винстон Черчил одржао свој историјски говор у америчком граду Фултону 5. марта 1946 и тим озваничио спуштање “гвоздене завесе”, са чиме је и почео Хладни рат и подела Европе на Запад и Исток. Сада нова гвоздена завеса окива после Северне и Балтик.
Министри одбране три балтичке државе Естоније, Летоније и Литваније одобрили су концепт изградње одбрамбених објеката на граници са Русијом, који би требали да спрече продор руских тенкова и буду гарант одвраћања од војних претњи Москве.
„Изградња одбрамбених инсталација против тенкова је пажљиво промишљен пројекат, чија потреба произилази из тренутне безбедносне ситуације. Рат Русије у Украјини показао је да, поред опреме, муниције и људства и одбрамбене инсталације на граници су такође потребне за одбрану Естоније од првог метра“, рекао је Хано Певкур, министар одбране Естоније.
Он је истакао да је сврха одбрамбених објеката спречавање војног сукоба у региону Балтика.
„Ми предузимамо овај напор како би се народ Естоније осећао безбедно, али ако би се појавио и најмањи ризик, били бисмо брже спремнији за разне догађаје“, додао је Певкур.
Концепт одбрамбених инсталација заснован је на одлукама донетим на самиту НАТО у Мадриду у којима је наглашено да савезници морају бити спремни да бране територију од првог метра и да се морају израдити нови регионални одбрамбени планови.
Концепт комбинује мере превенције и безбедности на терену.
Елементи на терену подржавају активности одбрамбених јединица у базним тачкама како би по потреби зауставиле агресорске трупе.
Елементи су позиционирани у пејзажу, узимајући у обзир резултате анализе непријатељске намере, окружења и плана одбране. Балтичке земље су једно подручје деловања, па ће се одбрамбене инсталације градити у координацији са Летонијом и Литванијом.
Иначе Естоније је већ утврдила 136 км границе са Русијом. Летонија има ограду на граници са Русијом у дужини од 300 км, Литванија 500 км, Пољска са Белорусијом 186 км када је 2021. био окршај са навалом миграната на ту државу.У време мира на граници Естоније се не постављају експлозиви (мине), жице или друге препреке. Уместо тога, успоставља се мрежа бункера, тачака подршке и дистрибутивних линија. Процес изградње се одвија у сарадњи са месним заједницама и уз договор власника земљишта.
Министри одбране су такође потписали Писмо о намерама за вишецевне ракетне бацаче ХИМАРС, са циљем стварања оквира за заједничку употребу система наоружања и у миру и у рату. Министри одбране Естоније и Летоније такође су потписали споразум о сарадњи за спровођење НАТО Еr Policing из летонске ваздушне базе Лиелварде, док је писта у ваздушној бази Амари у поправци.
Поред тога, министри одбране три балтичке државе су разговарали о питањима која се односе на подршку Украјини, развој способности и предстојећи самит НАТО-а у Вашингтону.
Разговарано је и о питањима сарадње у области одбране и Балтичког одбрамбеног колеџа.
Балтик је тако постао друга упоришна тачка за одбрану Европе после Финске.
Финска је кренула у велики инфраструктурни пројекат изградње ограде дуге 1.340 км која ће се протезати од Финског залива до тромеђе Норвешке, Финске и Шведске. Многи градњу те ограде већ зову “Гвоздена завеса северне Европе”.
У првој фази финске власти ће подићи жичану ограду на првих 200 километара границе. Пројекат је започео 1 марта 2023. у фази од 2,5 километра који се прво утврђују.
Целокупно покривање државне границе у дужини од 1340 км радило би се у неколико етапа. У октобру 2022. све главне финске политичке странке су подржале план о изградњи ограде која ће херметички одвојити ту земљу од Русије и створити непробојни бедем.