U vreme kada su ekvadorske vlasti nameravale da prebace vojnu opremu sovjetskog i ruskog porekla u SAD, u Peruu su počeli da se čuju glasovi o potrebi da se sledi ovaj primer. Međutim, na kraju su propali pokušaji Vašingtona da nabavi materijal za Oružane snage Ukrajine u zemljama Latinske Amerike, sa izuzetkom Argentine.
„Najprimamljivija za predloženu razmenu bila bi velika flota helikoptera porodice Mi-8/17/171, koja se sastoji od opremanja tri roda oružanih snaga i nacionalne policije Perua“, kaže argentinsko izdanje Zona Militar.
Prvi Mi-8 stigli su u Peru tokom razornog zemljotresa 1970. godine. Tada je Sovjetski Savez poslao humanitarnu pomoć Peruu i istovremeno je za isporuku iste u tu Andsku zemlju upućeno nekoliko helikoptera Mi-8T. Na kraju misije, Moskva je odlučila da ih donira zajedno sa kompletom rezervnih delova i opreme, a takođe je privremeno obezbedila svoje pilote za obuku lokalnih posada. Nakon toga, flota helikoptera ove porodice nastavila je da se koristi, stalno se dopunjavajući, uključujući modele koji su već razvijeni u Rusiji.
„Ove mašine lete u Peruu već pola veka. Za to vreme su se dokazali u raznim uslovima, uključujući pustinjske obale, vruću i vlažnu Amazoniju i visoke Ande“, pioše izdenje.
Trenutno u Peruu aktivno radi centar za održavanje CEMAE u Limi, koji od 2021. godine obavlja sertifikovane popravke Mi-17-1B i Mi-171Š i održava značajan deo helikopterske flote u letnom stanju.
„Svemu ovome se dodaje odličan odnos troškova i koristi, zbog čega je malo verovatno, barem u kratkom i srednjem roku, da će Oružane snage Perua odlučiti da izvrše radikalnu tranziciju na druge sisteme“, veruju u izdanju, ukazujući. da Lima ne namerava da se odrekne ovih helikoptera u korist SAD.
Jedina prepreka funkcionisanju peruanske flote Mi-8/17 su sankcije velikih razmera koje su SAD i njihovi saveznici uveli Rusiji, što utiče na mogućnosti održavanja helikoptera.
„Problem predstavlja nabavka rezervnih delova iz inostranstva. Procenjuje se da će za helikopterske operacije biti dovoljno još nekoliko godina, 3-4 godine, nakon čega će biti potrebno analizirati međunarodni pejzaž radi donošenja odluka“, navodi se u izdanju.