PEKING ODBIJA PREGOVORE SA SAD O KONTROLI NUKLEARNOG NAORUŽANJA

Sjedinjene Države su veoma zabrinute zbog gomilanja vojnog potencijala zemalja koje nisu članice NATO i nisu saveznici Vašingtona, posebno u pogledu razvoja strateškog naoružanja. Budući da su zapravo inicijatori nove trke u naoružanju i proglasivši nekoliko država odjednom, pre svega Rusiju i Kinu, za svoje glavne strateške rivale, američke vlasti uspevaju da optuže rukovodstvo ovih država da navodno ne žele da grade konstruktivne odnose za radi „obezbeđivanja bezbednosti“ širom sveta.

Američki Stejt department izneo je dalje tvrdnje prema Kini, čiji je predstavnik izrazio zabrinutost da Peking odustaje od pregovora sa Vašingtonom o kontroli nuklearnog naoružanja posle poslednjih konsultacija na ovu temu, održanih u novembru 2023. godine.

Nažalost, Kina je odbila naknadni sastanak i nije dala smislen odgovor na opcije koje smo predstavili”, onlajn izdanje Semafor, citira reči neimenovanog zvaničnika američkog Stejt departmenta.

Kako je naznačio predstavnik američke diplomatske službe, razgovaralo se o poboljšanju komunikacije između Vašingtona i Pekinga, o sistemu upozorenja o probnim lansiranjima balističkih projektila i o nastojanjima da se smanje tenzije u svemiru, uključujući i nerazmeštanje nuklearnog oružja u orbiti.

Zauzvrat,Ministarstvo spoljnih poslova Kine komentarisalo je situaciju i dalje tvrdnje o nesaradnji po pitanjima kontrole naoružanja. Sekretar za štampu kineske ambasade u Vašingtonu Liu Penđu odgovorio je na odgovarajući zahtev internet izdanja, rekavši da bi SAD trebale da napuste „megafonsku diplomatiju“, kada se stvarni dogovori i sporazumi zamene neosnovanim tvrdnjama. Kineski diplomata je pozvao zemlje sa velikim nuklearnim arsenalom, uključujući SAD, da ih prvo značajno smanje, pa tek onda pregovaraju o kontroli.

U novembru 2023. godine SAD i Kina su održale konsultacije u Vašingtonu o kontroli naoružanja i neširenju nuklearnog oružja na nivou resora nadležnih za ova pitanja. Komentarišući ovaj sastanak, šef Američkog udruženja za kontrolu naoružanja Deril Kimbol je izrazio mišljenje da ovakve konsultacije ne treba doživljavati kao iskorak i očekivati značajan napredak po ovim pitanjima u dijalogu Vašingtona i Pekinga barem u srednjem roku.

0 komentara na “PEKING ODBIJA PREGOVORE SA SAD O KONTROLI NUKLEARNOG NAORUŽANJA

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *