ПАНАМСКИ СПОРАЗУМ ОМОГУЋАВА АМЕРИКАНЦИМА ДА РАСПОРЕДЕ СНАГЕ У КАНАЛУ

Америчке трупе ће моћи да се распореде у низ база дуж Панамског канала у складу са заједничким договором који је у четвртак стављен на увид AFP, што је велики уступак председнику Доналду Трампу у настојању да поново успостави утицај на витални пловни пут.

Споразум, који су потписали највиши безбедносни званичници обе земље, дозвољава америчким војницима да се распореде у објекте под контролом Панаме ради обуке, вежби и „других активности“.

Договор не дозвољава Сједињеним Државама да изграде сопствене трајне базе на превлаци, што би био веома непопуларан међу Панамцима и правно опасан.

Али то даје Сједињеним Државама широк утицај да распореде неодређени број особља у базе, од којих је неке Вашингтон изградио када је заузео зону канала пре неколико деценија.

Трамп је, од повратка на власт у јануару, више пута тврдио да Кина има превише утицаја на канал, који управља око 40 одсто америчког контејнерског саобраћаја и пет одсто светске трговине.

Његова администрација обећала је да ће „вратити“ контролу над стратешким пловним путем који су Сједињене Државе финансирале, градиле и контролисале до 1999. године.

САД већ дуго учествују у војним вежбама у Панами.

Међутим, дугорочна ротирајућа снага – попут оне коју Сједињене Државе одржавају у Дарвину у Аустралији – могла би се показати политички токсичном за панамског лидера десног центра Хозеа Раула Мулина.

“Земља у пламену”

Мулино је у четвртак боравио у Перуу, где је открио да су Сједињене Државе тражиле да имају своје базе.

Мулино је рекао да је гостујућем шефу Пентагона Питу Хегсету рекао да би америчке базе, дозвољене према ранијем нацрту, биле „неприхватљиве“.

Он је упозорио Хегсета: „Да ли желите да направите неред, оно што смо поставили овде би запалило земљу”.

У разводњеном „Меморандуму о разумевању“, који су у среду потписали Хегсет и шеф безбедности Панаме Франк Абрего, Панама је добила сопствене уступке.

Сједињене Државе су признале суверенитет Панаме – а не дат након Трамповог одбијања да искључи инвазију – и Панама ће задржати контролу над свим инсталацијама.

Панама ће такође морати да пристане на било какво распоређивање.

Али с обзиром на Трампову спремност да поцепа или препише трговинске споразуме, уговоре и споразуме, то би могло понудити мало утехе забринутим Панамцима.

„Оно што имамо је назадовање националном суверенитету“, рекао је за AFP панамски синдикални лидер Саул Мендез.

“Оно што је влада Панаме урадила је чин издаје. Они су издајице и морају им се судити.

Тешка историја

Панама има дуге и тешке односе са Сједињеним Државама.

Они имају блиске културне и економске везе, упркос деценијама дугој америчкој окупацији зоне канала и инвазији САД пре 35 година да свргну диктатора Мануела Норијегу.

Та инвазија је убила више од 500 Панамаца и сравнила делове главног града.

Трампов завет да врати канал и његова тврдња о кинеском утицају изазвали су масовне демонстрације.

По закону, Панама управља каналом, дајући приступ свим нацијама.

Али амерички председник се усредсредио на улогу компаније из Хонг Конга која је деценијама управљала лукама на оба краја канала који повезује Атлантски и Пацифички океан.

Под притиском Беле куће, Панама је оптужила Panama Ports Company да није испунила своје уговорне обавезе и тражила је да се фирма повуче из земље.

Матична компанија луке CK Hutchison објавила је прошлог месеца договор о претовару 43 луке у 23 земље – укључујући две на Панамском каналу – конзорцијуму који предводи амерички менаџер за имовину BlackRock за 19 милијарди долара у готовини.

Бесни Пекинг је од тада најавио антимонополску ревизију споразума.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *