Azerbejdžan i Jermenija započeli su rano jutro rat na Kvakazu, treći po redu koji dve zemlje vode posle 1992-1993 i 2020. godine. Od samog početka sukob je početo visokim intenzitetom.
Azerbejdžan koristi trenutno sve tipove klasične i raketne artiljerije u napadima, a izveden je udar na jermenski PVO sistem TOR M1 koji je uništen u prvim satima sukoba.
Na objavnjenom snimku se vidi trenutak kada je jedan raketni sistem TOR M-1 uništen na bredu iznad jednog naselja. Za sad nema informacije o tome sa čime je unipten ovaj raketni sistem.
BREAKING:
Azeri missile strike destroys a Tor air defense system in Khankendi.
It looks more and more like full-scale war is breaking out in Nagorno-Karabakh.pic.twitter.com/kbVkMj6vU1— Visegrád 24 (@visegrad24) September 19, 2023
Neki navode nevođenom raketom Su-25, drugi u pitanju je dron kamikaza Harop.
Jermenija je znato pre početka drugog jermensko-azerbejdžanskog rata kupila od Rusije dok su dve zemlje bile u odličnim odnosima određenu količinu PVO sistema Tor M1 koji su upotrebljeni bili u ratu 2020. godine.
Tor
Tor M-1/2 je samohodni raketni sistem PVO, koji spada u kategoriju najasavremenijih PVO sistema u svetu. Namenjen je za delovanje protiv aviona, helikoptera, dronova, krstarećih raketa, precizne municije i balističkih raketa. Razvijen je bio u Sovjetskom Savezu pod oznakom 9K330. Sistem je od ranih serija posle raspada SSSR-a usavršila ruska vojska i napravila veerziju TOR -M2.
Modernizovana verzija TOR -M2 nosi oznaku 9k332 koja nosi raketu 9M331 i ima novi radar, minimalnog dometa do 1 km. Raketa prilikom lansiranja ima masu od 167 kg, dužine je 3,5 m i maksimalne brzine vođenja od 2,8 maha. Raketa koristeći komandno navođenje i radarski kontrolisani blizinski upaljač, može da izvodi manevre opterećenja do 30 G i da se koristi protiv ciljeva koji lete brzinom do 2 maha. Maksimalni domet rakete je 12 km po daljini a po visini minimalni je 100 ,m. Po vidini minimalni domet je 10 m, a maksimalni 6.000 m. Verovatnoća pogotka je 95 odsto.