Andrej Mlakar
Kontingenti Litvanske armija, Vojske SAD, Poljske i Portugala započinju zajedničku vojnu vežbu na odbarani Suvalki koridora prostora širine 65 km koji razdvaja Belorusiju od ruske ekskale Kalinjingrada, koja se smatra prvom tačkom sukoba NATO pakta i Rusije u potencijalnom ratu.
Scenario vežbe predviđa odbranu Suvalki koridora koji su još ranije isplanirali zajednički generalštabi Poljske i Litvanske armije i koji je nazvan “Plan Orša”.
Vežbu su zajednički planirale poljska i litvanskavojska 2022. godine i uključuje najmanje 1.500 vojnika i stotine komada opreme, saopštila je litvanska javna televizija LRT.
Specifičnosti vežbi ostaju u velikoj meri poverljive. LRT je izvestio, pozivajući se na litvansku vojsku, da je glavni cilj testiranje zajedničke odbrane u oblasti Suvalki koridora
Izvodi se istovremeno sa sličnom vojnom vežbom koju predvode SAD u Litvaniji, nazvanom Sabre Strike, koja je počela 19. aprila.
Tenzije u oblasti Suvalki koridora su porasle posle ruske invazije na Ukrajinu, što je podstaklo snage NATO-a da sprovode redovne vojne vežbe i unaprede svoje kolektivne odbrambene sposobnosti.
Jedina kopnena veza između Kalinjingrada i Belorusije je inače Suvalki koridor dug 65 kilometara koji NATO koristi za snabdevanje baltičkih država oružjem i bojnom opremom.
Ime koridora dovodi se u vezu sa istoimenim gradom na severoistoku Poljske uz samu granicu sa Litvanijom. Zapravo to je međa četiri države Poljske, Litvanije i Belorusije i Rusije (enklava Kalinjingrad) na samom obodu Baltičkog mora.
Za NATO koridor Suvlaki faktički ima isti značaj kao i koridor Fluda za vreme Hladnog rata u Nemačkoj, koji je do 1989. bio ključni koncept NATO odbrane Evrope od invazije snaga Varšavskog pakta.
Koridor Fluda jebio zapravo najpogodnije mesto gde je Sovjetski Savez mogao da krene u invaziju na Zapad i da oklopne i mehanizovane divizije Sovjetske vojske podele NATO saveznike na dva dela i munjevito izoluju Frankfurt, koji je centar za NATO logistiku na tlu Evrope zbog svojih baza i velikog vojnog aerodroma. Zato pitanje svih pitanja odbrane Nemačke bilo je kako sačuvati „Fluda koridor“, koji je bio isto važan kao i Koridor Hof.
Vizija kako bi teklo zauzimanje
Studija koju je napravila korporacija RAND 2016. navodi da bi ruska vojska sa tenkovima mogla da pregazi Estoniju, Letoniju i Litvaniju za svega tri dana. Procena je da bi Riga i Talin bili zauzeti za svega 60 sati. Ovde bi to moglo lako da se izvede upadom diverzantskih grupa u kamionima koji prevoze humanitarnu pomoć iz Belorusije do ugrožene zone Kalinjingrad. Ono što NATO bode uči jeste što se linije snabdevanja NATO i Rusije koje teku do enklave Kalinjingrad seku upravo kod Suvlakija.
Javnost na Zapadu o značaju koridora Suvalki zainteresovao je bivši komandnat NATO u Evropi general Ben Hodžis. Sad je u penziji. On je o ovom koridoru govorio prvi put decembra 2015. i o njegovoj opasnosti da se zauzme i da u toj zoni kako Rusi u Kalinjingradu, tako i Beloruska vojska u toj državi imaju na rastojanju od 95 kilometara u zoni tog koridora velike vojne poligone na kojima se odvijaju vojne vežbe Zapad i koje NATO, pa i ovja general smatra da su nedovoljno transprentne i mogu da posluže za presecanje ovog koridora.
Pola godine kasnije u tu zonu prva je ušla mehanizovana pešadija sa oklopnim borbenim vozilima točkašima tipa Strajker, koji su pordefilovali ovom zonom. Već 2017. NATO je u toj zoni razmestio 3.200 vojnika koji su fomrirani u četiri borbene grupe jačine svaka od 600 do 1.000 vojnika. Naravno ključna uloga odbrane ovog koridora poverena je Poljskoj, ali ono od čega se najviše strahuje jeste brza mobilizacija ruske vojske.
Hipotetički odbrana ovog koridora predviđa sinhronizovani udar sa mora i vazduha po Klinjingradu, pa i po Sankt Peterburgu kako bi se Rusiji naneli ogomni gubici i zaustavilo zauzimanje ovogo koridoraRAND korporacija predviđa da bi za odbrnau ovog koridora bilo potrebno sedam mehanizovanih brigada, uključujući i tri teške oklopne brigade, podržane iz vazduha i sa mora, kao bi porazili Rusku vojsku.
Da li će to zaista biti relani scenario niko ne može da predvidi iako je Rusija davno upozorila prvog trampovog minista odbrane Džejms Matisa, koji se razišao sa njim oko Avganistana da ukoliko dođe do rata na Baltiku biće spremni da upotrebe i nuklearno oružje. O tome je u svojoj knjizi o Trampu pisao i čuveni novinar Bob Vudvord.
Da li će ako plane Ukrajina, ratni požar planuti i u koridoru Suvlaki za sad ne može niko da predvidi. Mogi analitičari smatraju da bi to onda bio Treći svetski rat.