Андреј Млакар
Контингенти Литванске армија, Војске САД, Пољске и Португала започињу заједничку војну вежбу на одбарани Сувалки коридора простора ширине 65 км који раздваја Белорусију од руске екскале Калињинграда, која се сматра првом тачком сукоба НАТО пакта и Русије у потенцијалном рату.
Сценарио вежбе предвиђа одбрану Сувалки коридора који су још раније испланирали заједнички генералштаби Пољске и Литванске армије и који је назван “План Орша”.
Вежбу су заједнички планирале пољска и литванскавојска 2022. године и укључује најмање 1.500 војника и стотине комада опреме, саопштила је литванска јавна телевизија ЛРТ.
Специфичности вежби остају у великој мери поверљиве. ЛРТ је известио, позивајући се на литванску војску, да је главни циљ тестирање заједничке одбране у области Сувалки коридора
Изводи се истовремено са сличном војном вежбом коју предводе САД у Литванији, названом Сабре Стрике, која је почела 19. априла.
Тензије у области Сувалки коридора су порасле после руске инвазије на Украјину, што је подстакло снаге НАТО-а да спроводе редовне војне вежбе и унапреде своје колективне одбрамбене способности.
Једина копнена веза између Калињинграда и Белорусије је иначе Сувалки коридор дуг 65 километара који НАТО користи за снабдевање балтичких држава оружјем и бојном опремом.
Име коридора доводи се у везу са истоименим градом на североистоку Пољске уз саму границу са Литванијом. Заправо то је међа четири државе Пољске, Литваније и Белорусије и Русије (енклава Калињинград) на самом ободу Балтичког мора.
За НАТО коридор Сувлаки фактички има исти значај као и коридор Флуда за време Хладног рата у Немачкој, који је до 1989. био кључни концепт НАТО одбране Европе од инвазије снага Варшавског пакта.
Коридор Флуда јебио заправо најпогодније место где је Совјетски Савез могао да крене у инвазију на Запад и да оклопне и механизоване дивизије Совјетске војске поделе НАТО савезнике на два дела и муњевито изолују Франкфурт, који је центар за НАТО логистику на тлу Европе због својих база и великог војног аеродрома. Зато питање свих питања одбране Немачке било је како сачувати „Флуда коридор“, који је био исто важан као и Коридор Хоф.Визија како би текло заузимање
Студија коју је направила корпорација РАНД 2016. наводи да би руска војска са тенковима могла да прегази Естонију, Летонију и Литванију за свега три дана. Процена је да би Рига и Талин били заузети за свега 60 сати. Овде би то могло лако да се изведе упадом диверзантских група у камионима који превозе хуманитарну помоћ из Белорусије до угрожене зоне Калињинград. Оно што НАТО боде учи јесте што се линије снабдевања НАТО и Русије које теку до енклаве Калињинград секу управо код Сувлакија.
Јавност на Западу о значају коридора Сувалки заинтересовао је бивши команднат НАТО у Европи генерал Бен Хоџис. Сад је у пензији. Он је о овом коридору говорио први пут децембра 2015. и о његовој опасности да се заузме и да у тој зони како Руси у Калињинграду, тако и Белоруска војска у тој држави имају на растојању од 95 километара у зони тог коридора велике војне полигоне на којима се одвијају војне вежбе Запад и које НАТО, па и овја генерал сматра да су недовољно транспрентне и могу да послуже за пресецање овог коридора.
Пола године касније у ту зону прва је ушла механизована пешадија са оклопним борбеним возилима точкашима типа Страјкер, који су пордефиловали овом зоном. Већ 2017. НАТО је у тој зони разместио 3.200 војника који су фомрирани у четири борбене групе јачине свака од 600 до 1.000 војника. Наравно кључна улога одбране овог коридора поверена је Пољској, али оно од чега се највише страхује јесте брза мобилизација руске војске.
Хипотетички одбрана овог коридора предвиђа синхронизовани удар са мора и ваздуха по Клињинграду, па и по Санкт Петербургу како би се Русији нанели огомни губици и зауставило заузимање ового коридора
РАНД корпорација предвиђа да би за одбрнау овог коридора било потребно седам механизованих бригада, укључујући и три тешке оклопне бригаде, подржане из ваздуха и са мора, као би поразили Руску војску.
Да ли ће то заиста бити релани сценарио нико не може да предвиди иако је Русија давно упозорила првог трамповог министа одбране Џејмс Матиса, који се разишао са њим око Авганистана да уколико дође до рата на Балтику биће спремни да употребе и нуклеарно оружје. О томе је у својој књизи о Трампу писао и чувени новинар Боб Вудворд.
Да ли ће ако плане Украјина, ратни пожар планути и у коридору Сувлаки за сад не може нико да предвиди. Моги аналитичари сматрају да би то онда био Трећи светски рат.