Обрт, Британци задржавају базу Дијего Гарсија! Да ли су Американци спречили одлуку Међународног суда?

Британски суд је блокирао пренос суверенитета над архипелагом Чагос са Уједињеног Краљевства на Маурицијс. Иако је премијер већ потписао враћање суверенитета матичној земљи, постигнут је споразум по којем база остаје под Британцима још 99 година. На архипелагу се налази чувена америчка ваздухопловна војна база Дијего Гарсија, на коју су недавно превачени амерички бомбардери.

Британски суд је блокирао пренос суверенитета над архипелагом Чагос са Уједињеног Краљевства на Маурицијс, упркос томе што је премијер Кир Стармер већ потписао одговарајући споразум. Епилог је да је Велика Британија потписала споразум вредан 3,4 милијарде фунти о преносу суверенитета над острвима на Маурицијус. Ипак, база Дијего Гарсија остаје под закупом на 99 година!

Премијер Кир Стармер је на конференцији за штампу 22. маја 2025. изјавио да је потписао споразум, назвавши га „једним од најзначајнијих доприноса нашој безбедносној сарадњи са Сједињеним Државама“. Стармер је бранио и високу цену договора, истичући да је то „саставни део коришћења британског утицаја ради очувања безбедности код куће“. Иако Велика Британија формално преноси суверенитет, највеће острво у архипелагу — Дијего Гарсија — остаје под закупом на 99 година.

На атолу Диjего Гарсија се налази важна америчка војна база, кључна за операције у Индијском океану. Тамо су размештени стратешки бомбардери америчке авијације B-2A Spirit. Острва Чагос су предмет међународног спора деценијама. Америчка база је била актулена претходних месеци у контексту могућег сукоба са Ираном и Хутима. Том приликом је америчка стратешка авијација стигла на острво.

Пренос територије могао је ограничити приступ САД тој бази, што је изазвало забринутост у безбедносним круговима. У Британији је опозициона Конзервативна странка критиковала Лабуристичког премијера Кира Стармера због овога, тврдећи да је Маурицијус савезник Кине. Тако се ова земља најчешће и назива у британским медијима. Међународни суд правде наредио је Великој Британији да преда контролу над архипелагом Чагос држави Маурицијус. На тај начин се од ње тражи да „комплетира деколонизацију територије, узимајући у обзир право становника на самоопредељење“.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *