ОБРАЧУН ИЗРАЕЛА И ХЕЗБОЛАХА, ПОСЛЕ ТЕШКОГ ДАНА У ЛИБАНУ

Израел је погодио циљеве Хезболаха у јужном Либану, а група коју подржава Иран напала је у уторак војне објекте на северу Израела, повећавајући страх од потпуног сукоба након што је Либан доживео најсмртоноснији дан у последњим деценијама.

Израелска војска саопштила је да је погодила десетине циљева Хезболаха током ноћи, дан пошто је извела ваздушне нападе на Хезболах, а за који су либанске власти оптужиле Израел да је убио скоро 500 људи и послао десетине хиљада у прогонство.

Хезболах је рекао да је гађао неколико израелских војних циљева током ноћи, укључујући фабрику експлозива 60 км (37 миља) у Израелу, коју је напао ракетама Fadi око 04:00 часова ујутро (01:00 GMT). Такође је саопштено да је током ноћи три пута напао аеродром Мегидо у близини града Афула на северу Израела.

После скоро годину дана рата против Хамаса у Гази на њеној јужној граници, Израел помера фокус на северну границу, где Хезболах испаљује ракете на Израел у знак подршке Хамасу, који такође подржава Иран.

Канцеларија привременог премијера Либана Наџиба Микатија саопштила је да ће он одлетети у Њујорк, где се одржава Генерална скупштина Уједињених нација, “ради даљих контаката” након ескалираног таласа израелских напада на Либан у понедељак.

Борбе су изазвале бојазан да ће САД, блиски савезник Израела и регионална сила Иран, који има заступнике широм Блиског истока — Хезболах, јеменске Хути и наоружане групе у Ираку — бити увучени у шири рат.

Удари су извршили притисак на Хезболах, који је прошле недеље претрпео велике губитке када су хиљаде пејџера и воки-токија које су користили његови чланови експлодирало у најгорем безбедносном пропусту у својој историји.

Операција се нашироко приписује Израелу, који није ни потврдио ни негирао одговорност.

Израелска обавештајна служба и технолошка моћ дали су јаку предност Израелу и у Либану и у Гази. Она је пронашла и убила највише команданте Хезболаха и вође Хамаса.

Министри спољних послова Групе седам (G7) рекли су да Блиски исток ризикује да буде увучен у шири сукоб од којег ниједна земља неће имати користи, наводи се у саопштењу објављеном након њиховог састанка на маргинама Генералне скупштине УН.

Свеобухватни рат би могао да створи нестабилност широм Блиског истока поред разорног рата у Гази који не показује знаке попуштања.

Потенцијалне опције Израела могле би да укључују инвазију на јужни Либан и даље ширење ваздушних напада како би погодили више јужних предграђа Бејрута под контролом Хезболаха или либанске инфраструктуре, укључујући мостове и аутопутеве који су дигнути у ваздух у рату између Израела и Хезболаха 2006. године,

Либан не може себи да приушти такво уништење јер још увек пати од катастрофалног финансијског колапса који су његови лидери оставили да се “гноји” већ пет година.

Иако је претрпео велике губитке, Хезболах би вероватно био страшнији противник за Израел у копненој инвазији од Хамаса.

Израелска војска саопштила је да је у понедељак погодила позиције Хезболаха на југу, истоку и северу Либана, укључујући ракетне бацаче, командна места и инфраструктуру милитаната. Израелске ваздухопловне снаге су погодиле око 1.600 циљева Хезболаха у јужном Либану и долини Бекаа, наводи се у саопштењу.

Министарство здравља Либана саопштило је да су најмање 492 особе погинуле, укључујући 35 деце, а 1.645 рањено. Један либански званичник рекао је да је то највећи дневни број жртава насиља у Либану од грађанског рата 1975-1990.

Ескалација је јасна, а шта даље, пред нама је?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *