OBRAČUN IZRAELA I HEZBOLAHA, POSLE TEŠKOG DANA U LIBANU

Izrael je pogodio ciljeve Hezbolaha u južnom Libanu, a grupa koju podržava Iran napala je u utorak vojne objekte na severu Izraela, povećavajući strah od potpunog sukoba nakon što je Liban doživeo najsmrtonosniji dan u poslednjim decenijama.

Izraelska vojska saopštila je da je pogodila desetine ciljeva Hezbolaha tokom noći, dan pošto je izvela vazdušne napade na Hezbolah, a za koji su libanske vlasti optužile Izrael da je ubio skoro 500 ljudi i poslao desetine hiljada u progonstvo.

Hezbolah je rekao da je gađao nekoliko izraelskih vojnih ciljeva tokom noći, uključujući fabriku eksploziva 60 km (37 milja) u Izraelu, koju je napao raketama Fadi oko 04:00 časova ujutro (01:00 GMT). Takođe je saopšteno da je tokom noći tri puta napao aerodrom Megido u blizini grada Afula na severu Izraela.

Posle skoro godinu dana rata protiv Hamasa u Gazi na njenoj južnoj granici, Izrael pomera fokus na severnu granicu, gde Hezbolah ispaljuje rakete na Izrael u znak podrške Hamasu, koji takođe podržava Iran.

Kancelarija privremenog premijera Libana Nadžiba Mikatija saopštila je da će on odleteti u Njujork, gde se održava Generalna skupština Ujedinjenih nacija, “radi daljih kontakata” nakon eskaliranog talasa izraelskih napada na Liban u ponedeljak.

Borbe su izazvale bojazan da će SAD, bliski saveznik Izraela i regionalna sila Iran, koji ima zastupnike širom Bliskog istoka — Hezbolah, jemenske Huti i naoružane grupe u Iraku — biti uvučeni u širi rat.

Udari su izvršili pritisak na Hezbolah, koji je prošle nedelje pretrpeo velike gubitke kada su hiljade pejdžera i voki-tokija koje su koristili njegovi članovi eksplodiralo u najgorem bezbednosnom propustu u svojoj istoriji.

Operacija se naširoko pripisuje Izraelu, koji nije ni potvrdio ni negirao odgovornost.

Izraelska obaveštajna služba i tehnološka moć dali su jaku prednost Izraelu i u Libanu i u Gazi. Ona je pronašla i ubila najviše komandante Hezbolaha i vođe Hamasa.

Ministri spoljnih poslova Grupe sedam (G7) rekli su da Bliski istok rizikuje da bude uvučen u širi sukob od kojeg nijedna zemlja neće imati koristi, navodi se u saopštenju objavljenom nakon njihovog sastanka na marginama Generalne skupštine UN.

Sveobuhvatni rat bi mogao da stvori nestabilnost širom Bliskog istoka pored razornog rata u Gazi koji ne pokazuje znake popuštanja.

Potencijalne opcije Izraela mogle bi da uključuju invaziju na južni Liban i dalje širenje vazdušnih napada kako bi pogodili više južnih predgrađa Bejruta pod kontrolom Hezbolaha ili libanske infrastrukture, uključujući mostove i autoputeve koji su dignuti u vazduh u ratu između Izraela i Hezbolaha 2006. godine,

Liban ne može sebi da priušti takvo uništenje jer još uvek pati od katastrofalnog finansijskog kolapsa koji su njegovi lideri ostavili da se “gnoji” već pet godina.

Iako je pretrpeo velike gubitke, Hezbolah bi verovatno bio strašniji protivnik za Izrael u kopnenoj invaziji od Hamasa.

Izraelska vojska saopštila je da je u ponedeljak pogodila pozicije Hezbolaha na jugu, istoku i severu Libana, uključujući raketne bacače, komandna mesta i infrastrukturu militanata. Izraelske vazduhoplovne snage su pogodile oko 1.600 ciljeva Hezbolaha u južnom Libanu i dolini Bekaa, navodi se u saopštenju.

Ministarstvo zdravlja Libana saopštilo je da su najmanje 492 osobe poginule, uključujući 35 dece, a 1.645 ranjeno. Jedan libanski zvaničnik rekao je da je to najveći dnevni broj žrtava nasilja u Libanu od građanskog rata 1975-1990.

Eskalacija je jasna, a šta dalje, pred nama je?

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *