Пратећи светске трендове у наоружавању и савремене безбедносне изазове, Војнотехнички институт је током 2024. године интензивно радио на развоју и стварању услова за производњу у фабрикама обрамбене индустрије различитих варијанти беспилотних ваздухоплова међу којима значајно место заузимају дронови самоубице „Комарац“. Наведени дронови су 2024. године развијени и започето је опремање јединица Војске Србије са истим.
Беспилотна летелица „Комарац“ настала је сопственим развојем и производи се у предузећима домаће одбрамбене индустрије, у више варијанти. Изузетна прецизност и технолошка супериорност представљају спрегу домаће памети, иновација и инжењерске креативности. Уз најсавременији систем навођења, дронови „Комарац“ прецизно погађају мете и у најзахтевнијим окружењима. Они пружају тактичку предност, уз максималну заштиту људства и ефикасно извршење задатака. Предност ових дронова у односу на друго наоружање је “удар” са дистанце, што значајно утиче на заштиту сопствених снага.
Да је реч о најсавременијем типу убојних средстава потврђује и један од истраживача из Сектора за ваздухопловство Војнотехничког института.
– Војска Србије прати трендове у свету по питању беспилотних ваздухоплова тако да је међу првима увела најбезбеднији упаљач (Смарт – Софтверски дефинисани упаљач) и посебне бојеве главе које су специјално дизајниране баш за ова средства – рекао је истраживач.
Према његовим речима, Војнотехнички институт неуморно ради на развоју беспилотних летелица, који се могу употребити за уништавање оклопних возила и живе силе, ударом са дистанце.
– Дрон самоубица „Комарац 1“ је првобитно био направљен са бојевом главом од зоље, да би накнадно та бојева глава била преправљена да има и кумулативно и парчадно дејство како би осим против оклопних возила, могла да делује и против живе силе. Дрон „Комарац 2“ има значајно већу главу и може да нанесе штету тешко оклопљеним возилима и средствима – рекао је истраживач и додао да је значајан број изабраних припадника Војске Србије прошао обуку за управљање овим савременим дроном, за шта су потребне посебне вештине.Маневарске способности омогућавају употребу дрона у различитим условима, од различитих руралних до урбаних средина.
– Тим за опслуживање дрона чине два оператора, један који управља дроном и други који врши његову припрему. Дронове одликује изузетна агилност и брзина, а по потреби могу да лебди у ваздуху као и хеликоптер. Због својих летних карактеристика јако прецизно погађа мете, како стационарне тако и покретне. Такође, може се користити у различитим временским условима, што потврђују и спроведена ригорозна тестирања на климо-механичке услове, као и на услове присуства електромагнетног зрачења – истакао је истраживач и додао да дронови имају различите механичке и електронске безбедносне системе који додатно пружају сигурност у раду.
Дронови „комарац“ прошли су све фазе опитовања како у лабораторијским условима тако и на полигонима током бројних војних вежби.
Дронови типа „Комарац 1“ наоружани су противоклопном кумулативно-парчадном бојевом главом калибра 50 мм и намењени су за дејство по оклопним возилима, лако утврђеним метама и живој сили. Навођење дрона до мете врши се даљинским путем, а бојеву главу могуће је активирати при удару у мету или дириговано преко станице за управљање.
Дронови „Комарац 2“ наоружани су бојевом главом са експлозивно формираним пројектилом калибра 105 мм. Бојева глава делује својим пројектилом на оклопљени циљ пробијајући га, а након тога делови пројектила и пробијеног оклопа делују у унутрашњост циља са истовременим повећањем притиска ваздуха.
komarac
…
sad se setih… bilo davno na tv…
…
valjda su ameri pravili izuzetno male dronove, manje od velicine dlana… sa ugradjenom kamerom i eksplozivom… bukvalno dolete do vojnika, naravno traze oficire i buuummm trassss….
…
mi bi mogli da napravimo neki takav… da ga nazovemo naprimer buva… ili krpelj…
Sumnjiva mi je odluka da se prave ubojni dronovi u mirnidopsko vreme, bez rata na vidiku. Ta oblast se toliko brzo razvija da ce svi oni biti zastareli za godinu dana. Razumem da se proizvode izvidjacki dronovi koji mogu da se koriste i u miru. Bolje je pratiti tehnologiju, usavrsavati komunikaciju i mogucnosti, proizvodnju ostaviti za trenutke pre izbijanja potencijalnog rata. Proizvodna mesta dobro zastititi.
Pa ovi komarci mogu samo da skidaju komarce i ništa drugo !
Koja smerujija….ozbiljno zaostaju u tehnološkom smislu za istim borbenim sredstvima ,a o nekoj sposobnosti da se odupru pvo i antidron sistemima i da ne govorimo uopšte !!