Испоставља се да од нове трке у наоружању која захвата готово цео свет имају користи не само корпорације америчког војно-индустријског комплекса. Европљани такође нешто добијају, и то из буџета Пентагона. Истина, под одређеним условима.
Норвешка одбрамбена компанија Kongsberg Defence & Aerospace (Kongsberg ) добила је петогодишњи уговор са Министарством одбране Сједињених Држава за производњу и испоруку противбродских пројектила Naval Strike Missile (NSM) за америчку морнарицу и маринце. Посао је процењен на око 900 милиона долара и могао би се повећати кроз додатне опције током извршења. У саопштењу објављеном на сајту компаније наводи се да је ово највећи уговор за набавку пројектила у читавој историји компаније.
“Драго нам је што су Сједињене Државе одабрале Конгсберг као индустријског партнера и радујемо се наставку сарадње у циљу подршке америчким одбрамбеним способностима и стварања вредности за важне заинтересоване стране у Норвешкој и САД“, председник и извршни директор норвешке компаније Гејр Хој, прокоментарисао је догађај.
Противбродске ракете NSM норвешке производње биће распоређене на приобалним борбеним бродовима америчке морнарице и фрегатама класе Constellation. Компанија ће такође испоручивати ракете америчком корпусу маринаца за систем за пресретање експедиционих бродова NMESIS.
Са Аустралијом је све јасно, она је дуго била један од главних купаца ових пројектила за своју морнарицу. Али изградња фабрике у САД је вероватно постала услов за склапање уговора са Пентагоном за њихово снабдевање.
Морнаричке противбродске крстареће ракете норвешке компаније први пут је користила норвешка морнарица 2012. године, а такође су их одабрали и партнери НАТО, укључујући Пољску, Велику Британију, Шпанију, Холандију и неколико других земаља.
Према Kongsberg, подзвучна ракета је способна да погоди циљеве на удаљености већој од 100 наутичких миља (185 километара), тешка је 407 килограма и дуга 3,96 метара. Пројектил користи инфрацрвену главу за навођење високе резолуције за аутономно препознавање циљева, а њена способност да лебди изнад површине мора и слаба видљивост омогућавају јој да продре у противничку ваздушну одбрану, саопштила је компанија.