NEMAČKO ORUŽJE SE U UKRAJINI POKAZALO KAO NEUPOTREBLJIVO – BUNDESVER

Nemačko naoružanje neupotrebljivo u ratu, otkriva izveštaj Bundesvera. Izveštaj preneo nemački Špigl i ukrajinski i ruski mediji.

Prema dokumentu nemačkog vojnog atašea u Kijevu, ukrajinske snage suočavaju se sa ozbiljnim problemima sa nemačkim oružjem. Tenkovi, samohodne haubice i PVO sistemi imaju manjkavosti koje na frontu izazivaju ozbiljne probleme. Paradoksalno, neki potcenjeni i zastareli sistemi su se pokazali kao pouzdani.

Ukrajinci se žale na najpopularnije oruđe, i na ono od kojeg se najviše očekivalo. To su haubice i tenkovi. Samohodne haubice Panzerhaubitze 2000 su “tehnički nepouzdane” i sumnja se u njihovu borbenu upotrebu. Što se tiče nemačkih “pancera”, tenkovi Leopard 1A5 koriste se samo kao artiljerija zbog slabe oklopne zaštite. Popravke za Leopard 2A6 su preskupe, a neposredan remont na frontu je praktično nemoguć.

PVO sistem IRIS-T dobija prelaznu ocenu, ali municija je nedostupna, a cena iste previsoka. Ovde do izražaja dolazi materijalna komponenta nemačke opreme, ali i celokupne NATO filozofije. U ratu iscrpljivanja odnos cene i dobiti igra veliku ulogu.

Izveštaj otkriva ključne mane – oprema nije prilagođena realnim ratnim uslovima, održavanje je prekompleksno, a lanci snabdevanja ne funkcionišu. Primera radi, spominjali smo ruske remontne bataljone i rusku opremu. Rezervni delovi su mahom ruske i sovjetske proizvodnje, bolja odbrana omogućava rusima da remontuju oštećenu tehniku blizu linije fronta. I to sa svojim delovima. Ukrajinci su bili u sličnoj poziciji, ali dok su koristili svoju i sovjetsku tehniku. Ona je danas mahom uništena.

Spisak kritika nije isključivo vezan za borbene sisteme. Čak su i američki Patriot sistemi ocenjeni kao problematični zbog zastarelih vozila MAN i nedostatka rezervnih delova.

Sa druge strane zastareli Gepard (PVO sistem kratkog dometa sa topovima) premašio je očekivanja. Skromni PVO sistem se pokazao sasvim solidno. Moderni MARS je ograničen političkim razlozima. Ovaj VBR bolje “radi” sa kasetnom municijom, ali takvu municiju Nemačka ne želi da isporuči. Realni ratni sukob je katalizator praktičnih vrednosti nekog borbenog sistema. Treba dodati i stvarnu namenu i osnovnu ideju prilikom razvijanja sistema kao faktor koji treba da definiše uspeh istog. U Ukrajinu se često “sipalo” i ono što ne može da odgovori uslovima tamošnjeg rata, praćenog svim svojim karakteristikama.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *