НЕМАЧКО ОРУЖЈЕ СЕ У УКРАЈИНИ ПОКАЗАЛО КАО НЕУПОТРЕБЉИВО – БУНДЕСВЕР

Немачко наоружање неупотребљиво у рату, открива извештај Бундесвера. Извештај пренео немачки Шпигл и украјински и руски медији.

Према документу немачког војног аташеа у Кијеву, украјинске снаге суочавају се са озбиљним проблемима са немачким оружјем. Тенкови, самоходне хаубице и ПВО системи имају мањкавости које на фронту изазивају озбиљне проблеме. Парадоксално, неки потцењени и застарели системи су се показали као поуздани.

Украјинци се жале на најпопуларније оруђе, и на оно од којег се највише очекивало. То су хаубице и тенкови. Самоходне хаубице Panzerhaubitze 2000 су “технички непоуздане” и сумња се у њихову борбену употребу. Што се тиче немачких “панцера”, тенкови Leopard 1A5 користе се само као артиљерија због слабе оклопне заштите. Поправке за Leopard 2A6 су прескупе, а непосредан ремонт на фронту је практично немогућ.

ПВО систем IRIS-T добија прелазну оцену, али муниција је недоступна, а цена исте превисока. Овде до изражаја долази материјална компонента немачке опреме, али и целокупне НАТО филозофије. У рату исцрпљивања однос цене и добити игра велику улогу.

Извештај открива кључне мане – опрема није прилагођена реалним ратним условима, одржавање је прекомплексно, а ланци снабдевања не функционишу. Примера ради, спомињали смо руске ремонтне батаљоне и руску опрему. Резервни делови су махом руске и совјетске производње, боља одбрана омогућава русима да ремонтују оштећену технику близу линије фронта. И то са својим деловима. Украјинци су били у сличној позицији, али док су користили своју и совјетску технику. Она је данас махом уништена.

Списак критика није искључиво везан за борбене системе. Чак су и амерички Patriot системи оцењени као проблематични због застарелих возила MAN и недостатка резервних делова.

Са друге стране застарели Gepard (ПВО систем кратког домета са топовима) премашио је очекивања. Скромни ПВО систем се показао сасвим солидно. Модерни MARS је ограничен политичким разлозима. Овај ВБР боље “ради” са касетном муницијом, али такву муницију Немачка не жели да испоручи. Реални ратни сукоб је катализатор практичних вредности неког борбеног система. Треба додати и стварну намену и основну идеју приликом развијања система као фактор који треба да дефинише успех истог. У Украјину се често “сипало” и оно што не може да одговори условима тамошњег рата, праћеног свим својим карактеристикама.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *