Британска морнарица размата употребу америчких MQ-9 дронова

Британско Министарство одбране званично разматра могућност опремања својих носача авиона Queen Elizabeth класе модерним америчким беспилотним системима MQ-9 Mojave за задатке раног упозоравања (AEW). Ову информацију потврдила је Марија Игл, државна министарка за за набавку и одбрамбену индустрију у Министарству одбране Уједињеног Краљевства, као одговор на парламентарни упит. Minister of State у британском контексту значи „државна министарка“ (виши ниво помоћника министра, али испод секретара за одбрану).

Merlin HM2 пред пензијом

Тренутно, улогу ,,ваздушних очију” британских носача авиона класе Queen Elizabeth обављају хеликоптери Merlin HM2 опремљени Crowsnest системом. Међутим, са приближавањем краја оперативног века ових летелица, морнарица активно тражи модерније решење. MQ-9 Mojave, који је већ успешно тестиран на палуби носача HMS Prince of Wales крајем 2023. године, нуди низ стратешких предности.

Ова беспилотна платформа, коју производи америчка компанија General Atomics, може да остане у ваздуху више од 27 сати, знатно дуже од било ког пилотираног хеликоптера. Омогућава и знатно ширу покривеност радара, што је кључно за откривање потенцијалних претњи на удаљености. Једна од највећих предности је и елиминација ризика по људство, пошто се ради о беспилотној летелици.

MQ-9B Mojave идеалан за носач авиона

Технолошки гледано, MQ-9B Mojave поседује специјалне карактеристике које га чине идеалним за операције са носача авиона, укључујући ојачане точкове за оштрије слетање и посебно дизајнирана крила која олакшавају кратко полетање. Ове карактеристике су успешно демонстриране током пробних операција на британском носачу пре годину дана.

Ова иницијатива усклађена је са ширим напорима Краљевске морнарице, познатим као Пројекат Ark Royal, који има за циљ интеграцију напредних беспилотних система у будуће саставе ваздухопловних екипа носача. Уколико се MQ-9 званично изабере за ову улогу, Велика Британија ће постати прва НАТО земља која користи беспилотне системе за задатке раног упозоравања на носачима авиона.

Могући даљи извоз за НАТО чланице

Експерти истичу да би овај потег могао да изазове ланац реакција међу другим нато савезницима, посебно онима који поседују сличне носаче авиона, као што су Француска и Италија. У сваком случају, одлука се очекује до краја 2025. године, након додатних испитивања и процена трошкова.

Краљевска морнарица већ има искуства са MQ-9 платформама, пошто британско ваздухопловство већ користи старије верзије ових беспилотних леталица у извиђачким мисијама. Ово постојеће искуство требало би да олакша процес интеграције ових система у морнаричку употребу.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *