ЗАШТО би индијски тенкови ПРЕГАЗИЛИ ПАКИСТАН у КОПНЕНОМ РАТУ?

Рат у Украјини јасно је показао да су основни борбени тенкови и друга оклопна возила и даље од кључног значаја у савременом ратовању.

Напетости између Индије и Пакистана поново су ескалирале након терористичког напада у индијском граду Пахалгам, који је подстакао Њу Делхи да изведе ваздушне ударе на територију Пакистана. Неколико сати касније, пакистанска влада је тврдила да је оборила пет индијских борбених авиона и једну беспилотну летелицу. Индија ове тврдње није ни потврдила ни демантовала, али извештаји указују да је изгубљен бар један Rafale, а вероватно и други авиони.

Уколико Индија не успе да оствари надмоћ у ваздушном рату, постоји реална могућност да се ескалација претвори у продужене пограничне сукобе — или чак у копнени рат.

Постоје разлози за наду да ће међународни притисци, укључујући апеле САД и Кине, спречити нови рат. Али ако ипак дође до копнене конфронтације, индијска војска ће имати јасну предност у једном кључном сегменту: тенковима.

Индија располаже једном од највећих флота тенкова на свету

Индијска армија располаже импресивном оклопном снагом — око 3.700 основних борбених тенкова различитих типова. Према проценама, то обухвата приближно 125 тенкова Arjun, 1.200 T-90S/MS Bhishma, и чак 2.400 тенкова T-72 Ajeya.

Иако нису сви ови тенкови врхунске генерације, Arjun као домаћи пројекат треће генерације има значајне предности: топ калибра 120мм, композитни и реактивни оклоп. Иако T-90 и T-72 потичу из совјетске и руске производње, Индија их је модификовала према својим условима, због чега носе и сопствене називе.

У случају ескалације, очекује се да је Министарство одбране Индије већ припремило своје тенкове за могућу офанзиву, одмах након напада у Пахалгаму. Иако је тачан ниво борбене готовости поверљив, армије обично имају део флоте стално оперативан, а остатак у резерви.

Индија преобликује своје оклопне снаге по својој мери

Иако Индија традиционално води политику несврстаности и балансира између сарадње са САД и Русијом, већи део њене војне технике је руског порекла. Међутим, последњих година Њу Делхи постепено прелази на домаћу производњу и набавке са Запада. Замена хиљада тенкова није брз процес — потребне су године, чак и деценије.

Истовремено, Индија ради на развоју лаког тенка Zorawar, прилагођеног борбама у планинским пределима као што су Кашмир и граница са Кином — управо региони у којима се најчешће дешавају сукоби. Прототипови су већ тестирани, а потпуна оперативност се очекује до 2027. године.

Копнени сукоб у јужној Азији не би могао да прође без тенкова

Рат у Украјини показао је да се тенкови и оклопна возила и даље масовно користе у нападу и одбрани. Иако данашњи ратови не личе на масовне тенковске битке из прошлости, тенкови су и даље незамењиви. Уколико дође до копненог сукоба између Индије и Пакистана, тенкови ће играти кључну улогу — и Индија ће у том домену имати озбиљну предност.

Један коментар на “ЗАШТО би индијски тенкови ПРЕГАЗИЛИ ПАКИСТАН у КОПНЕНОМ РАТУ?

  1. jel ko sto su nasi tankovi prosli u Vukovaru?

    ili ko sto su ruski prosli u ukrajinskim njivama

    tank je zastarelo oruzje… mrtvacki kovceg za posadu

    za vreme rata u bosni i na kosovu koristeni su kao artiljerisko orudje

    naravno dobro sakriveni da ih A-10 ne nadje i raspali po njima

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *