M2 BRADLEY BRODOM STIŽE U HRVATSKU: AMERIČKA BORBENA VOZILA PEŠADIJE NA BALKANU

Saga koja je trajala od 2019. godine o hrvatskoj nabavci borbenih vozila pešadije BVP M2 Bradley ODS konačno je od sna koja je trajala nekoliko godina postala java. Prvih 22 borbena vozila pešadije su dekonzervirana, utovarena na brod i krenula su preko Atlanskog okeana put Rijeke.

Prve informacije ukazivala su na 20 vozila, ali na kraju ukupna cifra se ustalila na 22 komada M2 ODS, koji bi do sredine ili kraja decembra trebali da stignu u Hrvatsku.

Hrvatska inače je početkom januara 2022 sa Amerikancima postigla dogovor o nabavci borbenih vozila M2 Bradley, za šta će izdvojiti 145,3 miliona dolara. Kako je navedeno ranije radi se o oklopnim borbenim vozilima M2A2 ODS, a ukupna vrednost posla je 196,4 miliona dolara. Američka donacija će iznositi 51,1 milion dolara, što znači da će Hrvatska uplatiti 145,3 miliona dolara, navela je tada Hina.

Foto: Shutterstock

Hrvatska i SAD potpisali su sporazum prema kome će nabaviti 89 BVP Bredli od kojih će 62 biti modernizovana, pet vozila biće za obuku, a 22 iskorištena za rezervne delove. Vrednost posla ocenjena je na 196,4 miliona dolara, od čega američka donacija iznosi 51,1 milion dolara, a Hrvatska treba da plati 145, 3 miliona dolara.

Hrvatska će tim paketom dobiti 62 borbena vozila, 22 vozila za rezervne delove i 5 za obuku, a njihova modernizacija će se odvijati u Đuri Đakoviću u Slavonskom Brodu. Oprema uključuje automatski top od 25 mm, mitraljez kalibra 7,62 i protivoklope rakete TOW.

Hrvatska je članstvom u NATO savezu preuzela obaveze da do 2026. formira srednju pešadijsku brigadu, što zahteva odgovarajuću opremu za kopnenu vojsku.

Foto: Shutterstock

Kada stignu M2 Bradley najverovatnije u Rijeku biće ukrcani na terentne vagone i prebačeni do fabrike Đuro Đaković u Slavonskom Brodu gde će se obaviti remont.

Prema saznanjima TV Front dinamika plana remonta su dva Bradley mesečno. Što se tiče priča o modernizaciji na standard A3 i A4 neće biti ništa jer novca za takav ambiciozni plan za sada nema.

Zaovaj posao u Đuri Đakoviću osim hrvatskih radnika stigli su i zaposleni kompanije Bae System koja proizvode borbena vozila pešadije Bradley, kao i pripadnici američke vojske. Inače zaposleni kompanije Bae System rukovodće procesom remonta, obuke i primopredaje ovog borbenog vozila pešadije u jedinicu gde će ova vozila postati operativna.

Inače svi Bredliji biće razmešteni u istočnoj Slavoniji.

Foto: Shutterstock

Hrvatska se 2016. godine obavezala da će uz postojeću Gardijski oklopno mehanizovani bataljon i gardijsku mehanizovanu brigadu formirati još jednu jednicu srednju pešadijsku brigadu koja će biti mehanizovana i sastavljena od 60 borbenih vozila pešadije Bredli M2A2 ODS i BVP M-80A nasleđenih iz arsenala bivše JNA u prvoj fazi dok ne stignu borbena vozila točkaši Patria AMV 30 komada, za koje će Hrvatska izdvojiti 158 miliona evra i 11 miliona evra za nabavku protivoklopnih raketa Spike izraelske proizvodnje. Hrvatski sabor je već krajem januara 2023. dao zeleno svetlo, a plaćanje 30 novih borbenih vozila točkaša biće zavrešno planom do 2028 godine.

Ono što je interesantno Hrvatska vojska u svom sastavu ima 126 borbenih vozila pešadije točkaša Patria, a 30 dodatnih kako je zvanično navedeno potrebno je za postizanje ciljeva i sposobnosti u okviru NATO i opremanje dela buduće srednje pešadijske brigade, što će biti kombinovano uvezivanjem borbenih vozila pešadije Bredli M2A2 ODS i točkaša Patria AMV.

Po svojoj strukturi srednja pešadijska brigada (mogli bi reći slobodno mehanizovanu) sastojaće se od: tri srednja mehanizovana bataljona opremljena brobenim vozilima točkašima i teški mehanizovani bataljon oprmljen borbenim vozilima pešadije guseničarima koja bi trebala da pojača sposobnost zaštite suvereniteta i teritorijalne selovitosti Republike Hrvatske, sa značajnim doprinosom kolektivnoj bezebdnosti u okviru NATO saveza.

Za nju se veruje da je u pitanju namenski organizovana formacija za učešće u NATO operacijama, kojoj će se po potrebi pridavati druge formacije ranga bataljona i time stvoriti uslovi za fomriranje borbene grupe mehanizovane pešadije.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *