Sjedinjene Države ubrzavaju razvoj novog tenka M1E3 Abrams. Plan je da se skrati rok za finalizaciju razvoja. Čemu takva žurba?
Američka vojska najavila je da planira da skrati razvoj svog budućeg glavnog borbenog tenka M1E3 Abrams sa prvobitnih pet godina na samo 24 ili 30 meseca. Ovaj potez predstavlja odgovor na sve veće izazove modernog ratovanja, posebno u svetlu iskustava iz sukoba u Ukrajini.
M1E3 Abrams je zamišljen da predstavlja značajan tehnološki skok u odnosu na sadašnje modele. Novi dizajn uključuje promene kao što su hibridni pogon za smanjenu potrošnju goriva, napredni sistemi protiv-dron zaštite i veća automatizacija koja omogućava integraciju sa rojevima bespilotnih sistema. Ove karakteristike imaju za cilj da održe američki oklopni paritet, gde na primer Rusija, kroz iskustvo rata izvlači važne pouke.
Pred američkim stručnjacima je veliki izazov. Redukcija mase, potrošnje goriva su prvi zahtevi. Zatim, unapređenje topa, municije, integracija sa veštačkom inteligencijom i besposadnim platformama. Zato bi nova verzija Abrams-a trebalo da bude lakša, okretnija i tehnološki naprednija od sadašnjeg M1A2.
Strateški gledano, ubrzana realizacija M1E3 projekta jasno pokazuje da SAD smatraju da se ne može odbaciti tenk kao borbeno sredstvo, što su pojedinci počeli da propagiraju. Takve teze dolaze sve češće, naročito pri posmatranju savremenog sukoba u Ukrajini. Ovaj tenk treba da postane okosnica američke oklopne moći u narednim decenijama, u koje i Amerika očigledno polaže nade. Tenk je i dalje sredstvo koje se masovno koristi u Ukrajini, bez obzira na ubrzan razvoj ekonomičnih bespilotnih kamikaza-letelica. Onda i ne čudi da SAD žele da ostanu u oklopnoj igri sa Kinom, Rusijom, ali i svojim partnerima iz Evrope i Azije, koji dobijaju unosne ugovore.