Sjedinjene Države pojačavaju svoje vojno prisustvo na Bliskom istoku raspoređujući lovce F-22A Raptor, zajedno sa drugim borbenim eskadrilama, usred eskalacije tenzija sa Iranom i njegovim savezničkim militantnim grupama.
Ovaj potez usledio je posle nedavnih incidenata, uključujući smrt ključnih lidera u Teheranu i Libanu, i sastanak u Iranu sa Hamasom, Hezbolahom i drugim grupama.
Lovci F-22 Raptor, poznati po svojim sposobnostima superiornosti u vazduhu (kako tvrde Amerikanci), udružiće se sa postojećim snagama kako bi ojačali odbrambenu vazdušnu podršku i sprečili dalju eskalaciju u regionu.
F-22 su se vratili na Bliski istok
jedinjene Države pojačavaju svoje prisustvo na Bliskom istoku, a Pentagon sada šalje skvadron lovaca Lockheed Martin F-22 Raptor u region pored krstarica i razarača sa navođenim raketama. Do gomilanja američkih snaga dolazi pošto je Iran obećao osvetiti se za smrt političkog lidera Hamasa Ismaila Hanije prošle nedelje u Teheranu – kao i za raketni napad u Libanu u kojem je ubijen visoki zvaničnik Hezbolaha.
„Višestruko nadolazeće držanje sile“ američkog Ministarstva odbrane takođe je usledilo nakon sastanka u iranskoj prestonici na kojem su učestvovali zvaničnici Hamasa, Hezbolaha, Islamskog džihada i Huti militanata sa sedištem u Jemenu. Teheran podržava sve grupe, a SAD sada povećavaju svoje vojno prisustvo kako bi sprečile eskalaciju u regionu.
„Ministar odbrane je ponovio da će Sjedinjene Države štititi svoje osoblje i interese u regionu, uključujući i svoju čvrstu posvećenost odbrani Izraela“, navodi se u saopštenju Pentagona.
F-22 Raptor na putu
Skvadron lovaca F-22 Raptor pridružiće se skvadronima borbenih aviona koji su već raspoređene na Bliskom istoku. A reč je o skvadronima lovaca F-15E Strike Eagle i F-16 Fighting Falcon i skvadronu jurišnika A-10 Thunderbolt.
„Sekretar je takođe naredio raspoređivanje dodatnog lovačkog skvadrona na Bliskom istoku, pojačavajući našu odbrambenu sposobnost vazdušne podrške“, dodaje Ministarstvo odbrane.
Prema informacijama, raspoređeni su i dodatni tankeri za dopunjavanje aviona gorivom u vazduhu, kako bi se podržao povećan broj borbenih aviona u regionu.
SAD tek treba da saopšte kada će avioni pete generacije za vazdušnu superiornost stići na Bliski istok, ili odakle će delovati. Međutim, to označava najnovije raspoređivanje naprednih stelt lovaca u regionu, a Raptor je u junu 2023. godine poslat na Bliski istok – u to vreme zbog eskalacije tenzija između SAD i Rusije, od kojih svaka izvodi vazdušne operacije iznad Sirija.
Trenutno se procenjuje da je samo oko 100 od 183 operativna lovca F-22 Raptor Ratnog vazduhoplovstva SAD u svakom trenutku zaista spremno za borbu. Iako je Pentagon prvobitno tražio da nabavi 750 aviona, doneta je odluka da se smanji narudžbina posle završetka Hladnog rata.
Da li bi F-22 mogao da vidi borbu u vazduhu?
Jedna od najznačajnijih činjenica o visoko hvaljenom lovcu F-22 Raptor je da on nije baš „dokazan u borbi“. Tek je prvi put primenjen u sekundarnoj ulozi tokom napada na kopnene ciljeve u Siriji u septembru 2014. tokom operacije Inherent Resolve. Tada je bacio bombe od 908 kilograma navođene GPS-om na ciljeve Islamske države. Tokom narednih deset meseci, Raptor je izvršio 204 leta u Siriji, bacivši 270 bombi.
Tek u februaru 2023. godine F-22 je postigao “vazdušnu pobedu”, kada je avion iz 1. borbenog vinga oborio navodni kineski špijunski balon u vizuelnom dometu kod obale Južne Karoline.Amerikanci smatraju da bi prisustvo ovoh lovca na Bliskom istoku moglo da odvrati Iran i brojne militantne grupe koje on podržava. Ali ako to ne uspe, Raptor bi konačno mogao da pokaže svoje kandže i podseti svet da je razvijen da bude najbolji svetski lovac za prevlast u vazduhu.