КО ЈЕ АБУ МУХАМЕД ЕЛ ЏУЛАНИ: “ВОЂА ЏИХАДИСТА, ТЕРОРИСТА, ИСЛАМИСТА ИЛИ ОСЛОБОДИЛАЧКИХ СНАГА?”

Снаге које су јутрос ушле у Дамаск, зависно од званичне политике медији различито називају. Према томе може се и закључити из које државе, који медији долазе. Неретко и за САД и за Русе они су терористи, негде су милитанти потом исламисти па ослободиоци, антивладине снаге и слично. Једном речју, то су снаге које су до јутрос биле против свргнутог сиријског председника Башара ел Асада (или ал Асада).

Вођа терористичке групе Хајат Тахрир ал Шам Абу Мухамад ел Џулани признао је први пут од почетка офанзиве милитаната у Сирији у интервјуу за амерички телевизијски канал CNN да је њихов циљ свргавање председника земље Башар ел Асада. Према његовим речима, Асадов режим је већ мртав, иако је на власти већ 53 године, од 1971. године.

Након што је годинама привлачио мало пажње, Абу Мохамед ел Џулани је предводио запањујућу муњевиту офанзиву која је довела до пада режима сиријског председника Башара ел Асада после више од 13 година бруталног грађанског рата.

Господин Џулани (42) је вођа Хајат Тахрир ал Шам, исламистичке групе некада повезане са Ал Каидом која је годинама контролисала већи део провинције Идлиб, на северозападу Сирије, током дугог застоја у сукобу. Овако га је представио амерички часопис The New York Times.

Он је далеко најважнији играч на терену у Сирији“, рекао је Џером Древон, виши аналитичар џихада и модерних сукоба у Међународној кризној групи, који се састао са господином ал-Јоланијем неколико пута у последњих пет година.

Крајем новембра, Хајат Тахрир ал Шам је покренуо најзначајнији изазов за владавину господина Асада у последњих десет година, прошавши кроз Алепо, највећи град Сирије, пре него што је кренуо на југ, заузевши територију у неколико провинција без већег отпора.

До недеље, побуњеници су славили у главном граду Сирије, Дамаску, и прогласили га слободним од господина Асада. Дугогодишњи лидер Сирије напустио је земљу након разговора са „неколико страна у оружаном сукобу“, према руском министарству спољних послова. Није наведено где би господин Асад могао бити.

ko-je-abu-muhamed-el-džulani-vođa-džihadista-terosrista-islamista-ili-oslobodilačkih-snaga© The Jihadist/© 1990-2024 by IMDb.com, Inc.

Рођен као Ахмед Хусеин ел Шара у Саудијској Арабији, господин Џулани је дете сиријских прогнаника, према извештајима арапских медија. Крајем осамдесетих година приплог века, његова породица се вратила у Сирију, а 2003. године отишао је у суседни Ирак да се придружи Ал Каиди и бори против америчке окупације.

Према извештајима арапских медија и америчких званичника, провео је неколико година у америчком затвору у Ираку.

Касније се појавио у Сирији око почетка грађанског рата и формирао Нусра фронт, огранак Ал Каиде, који је на крају еволуирао у Хајат Тахрир ал Шам. У једном тренутку, он је преузео nom de guerre Абу Мухамад ел Џулани (ал Џулани).

Откако су прекинули везе са Ал Каидом, господин Ал Џулани и његова група су покушали да стекну међународни легитимитет избегавајући глобалне џихадистичке амбиције и фокусирајући се на организовану управу у Сирији.

Последњих година, господин Џулани и његова група су изградили администрацију на територији којом управљају, прикупљајући порезе, пружајући ограничене јавне услуге, па чак и издајући личне карте становницима, наводи се у извештају УН. Они су такође били изложени критикама унутар и изван земље због употребе ауторитарне тактике и сузбијања неслагања.

Појавила су се питања какву би владу господин Џулани подржао и да ли би је Сиријци прихватили. У Идлибу, Хајат Тахрир ал Шам је заступао владу вођену конзервативном и понекад тврдокорном сунитском исламистичком идеологијом.

Откако је почела офанзива побуњеника, господин Џулани је настојао да увери мањинске заједнице из других секти и религија. Неки аналитичари кажу да се сада суочава са тестом свог живота: да ли може да уједини Сиријце.

Древон је упоредио ситуацију са којом се господин Џулани суочава са ситуацијом других лидера који су постали истакнутији током рата, попут украјинског председника Володимира Зеленског.

На неки начин, ово је његов тренутак Зеленског“, рекао је Древон. „Зеленског су критиковали пре рата у Украјини, а онда је постао државник. Питање је да ли Џолани може направити исту трансформацију”.

До јуче су и Руси и Американци покрет Хајат Тахрир ал Шам називали терористима. Јутрос та реч више није у употреби. Случајно или не?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *