КИНЕЗИ ПОЧЕЛИ У ОСМАТРАЧКИМ ЛЕТОВИМА НА ПАЦИФИКУ ДА ИМИТИРАЈУ АМЕРИКАНЦЕ! ИЗВЕДЕН ИЗВИЂАКИ ЛЕТ УЗ ОБАЛУ ВИЈЕТНАМА

У питању је стратешка беспилотна летелица WZ-10 која се у осматрачком лету изненада појавила на неких 160-170 км од Кам Рана, стратешке луке и важне вијетнамске поморске базе

Кинеска Народно Ослободилачка Војска почела је да изводи осматрачке летове уз обалу Вијетнама, на начин како то раде САД на Маедитерану и на Црном Мору, са RQ-4C Triton и RQ-4B Global Hawk, користи њихов кинески пандам WZ-10.

Само почетком августа изведена су била два осматрачка лета у веома кратком времену, а последњи у среду 7. августа.

Како се наводи летелица је полетела са једном од аеродрома на острву Хаинан и летео дуж вијетнамске обале око 800 км, пре него што се окренуо у близини провинције Пхан Ранг.

У питању је стратешка беспилотна летелица WZ-10 која се у осматрачком лету изненада појавила на неких 160-170 км од Кам Рана, стратешке луке и важне вијетнамске поморске базе, која је била прво америчка, а онда и совјетска поморска база. После распада Совјетско Савеза луку су поново преузели Вијетнамци, а у њу често од отопљавања односа упловљавају амерички ратни бродови који крстаре Пацификом.

Вијетнамска влада није коментарисала недавне кинеске беспилотне летелице.

WZ-10

WZ-10 је стратешка беспилотна летелица за лет на великим висинама коју је развио Институт за пројектовање и истраживање авиона Ченгду за потребе извиђања. Речено је да има распон крила од око 20 метара, дужину од око 9 метара и висину око 4 метра.

Верује се да је WZ-10 у стању да лети на висинама до 14.900 метар много више од комерцијалних авиона са временом лета од 20 сати при брзини крстарења од 330 чворова.

Јапанско министарство одбране је 27. маја 2024. саопштило да су јапанске снаге ваздушне самоодбране пресреле беспилотну летелицу ВЗ-10 из Кине која је први пут летела у близини Окинаве усред пораста тензија између суседа у Источном кинеском мору.

WZ-10 је беспилотна борбена летелица, тако да потенцијално може да носи пројектиле“, рекао је Јих-Схианг Схеу, војни експерт на тајванском Институту за истраживање националне одбране и безбедности.

„Распоређивање такве беспилотне летелице може бити и у извиђачке и у политичке сврхе, можда да би дало нека упозорења или сигнале принуде“, рекао је Шеу,

„Кина увек показује своје мишиће суседима, а беспилотне летелице могу да се користе као оруђе за тактику сиве зоне. Ратовање у сивој зони није чин рата, већ средство принуде које је штетно по безбедност циљане земље”, рекаој је он.

Кинеска војска је у прошлости летела извиђачким и ударним беспилотним летелицама у близини Тајвана. У септембру 2022. Кина је слала беспилотне летелице скоро сваки дан на острво Кинмен у Тајванском мореузу.

Шеу је рекао да су беспилотне летелице послате на Тајван биле различитих типова и да је Кина, један од највећих произвођача беспилотних летелица на свету, све више користи.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *