U pitanju je strateška bespilotna letelica WZ-10 koja se u osmatračkom letu iznenada pojavila na nekih 160-170 km od Kam Rana, strateške luke i važne vijetnamske pomorske baze
Kineska Narodno Oslobodilačka Vojska počela je da izvodi osmatračke letove uz obalu Vijetnama, na način kako to rade SAD na Maediteranu i na Crnom Moru, sa RQ-4C Triton i RQ-4B Global Hawk, koristi njihov kineski pandam WZ-10.Samo početkom avgusta izvedena su bila dva osmatračka leta u veoma kratkom vremenu, a poslednji u sredu 7. avgusta.
Kako se navodi letelica je poletela sa jednom od aerodroma na ostrvu Hainan i leteo duž vijetnamske obale oko 800 km, pre nego što se okrenuo u blizini provincije Phan Rang.
U pitanju je strateška bespilotna letelica WZ-10 koja se u osmatračkom letu iznenada pojavila na nekih 160-170 km od Kam Rana, strateške luke i važne vijetnamske pomorske baze, koja je bila prvo američka, a onda i sovjetska pomorska baza. Posle raspada Sovjetsko Saveza luku su ponovo preuzeli Vijetnamci, a u nju često od otopljavanja odnosa uplovljavaju američki ratni brodovi koji krstare Pacifikom.
Vijetnamska vlada nije komentarisala nedavne kineske bespilotne letelice.
WZ-10
WZ-10 je strateška bespilotna letelica za let na velikim visinama koju je razvio Institut za projektovanje i istraživanje aviona Čengdu za potrebe izviđanja. Rečeno je da ima raspon krila od oko 20 metara, dužinu od oko 9 metara i visinu oko 4 metra.
Veruje se da je WZ-10 u stanju da leti na visinama do 14.900 metar mnogo više od komercijalnih aviona sa vremenom leta od 20 sati pri brzini krstarenja od 330 čvorova.
Japansko ministarstvo odbrane je 27. maja 2024. saopštilo da su japanske snage vazdušne samoodbrane presrele bespilotnu letelicu VZ-10 iz Kine koja je prvi put letela u blizini Okinave usred porasta tenzija između suseda u Istočnom kineskom moru.
WZ-10 je bespilotna borbena letelica, tako da potencijalno može da nosi projektile“, rekao je Jih-Shiang Sheu, vojni ekspert na tajvanskom Institutu za istraživanje nacionalne odbrane i bezbednosti.
„Raspoređivanje takve bespilotne letelice može biti i u izviđačke i u političke svrhe, možda da bi dalo neka upozorenja ili signale prinude“, rekao je Šeu,
„Kina uvek pokazuje svoje mišiće susedima, a bespilotne letelice mogu da se koriste kao oruđe za taktiku sive zone. Ratovanje u sivoj zoni nije čin rata, već sredstvo prinude koje je štetno po bezbednost ciljane zemlje”, rekaoj je on.
Kineska vojska je u prošlosti letela izviđačkim i udarnim bespilotnim letelicama u blizini Tajvana. U septembru 2022. Kina je slala bespilotne letelice skoro svaki dan na ostrvo Kinmen u Tajvanskom moreuzu.
Šeu je rekao da su bespilotne letelice poslate na Tajvan bile različitih tipova i da je Kina, jedan od najvećih proizvođača bespilotnih letelica na svetu, sve više koristi.