Soaring Dragon WZ-7 često porede i sa američkom bespilotnom letelicom RQ-4 Global Hawk
Kineska strateška izviđačka bespilotna letelica WZ-7 “Soaring Dragon Kinesken narodno oslobodilačke vojske u utorak 25. juna narušila je PVO zonu Južne Koreje u blizini ostrva Jeju na jugu zemlje.
Južnokorejske vojne vlasti veruju da je ova strateška izviđačka bespilotna letelica pokušavala da osmatra američki nosač aviona USS Theodore Roosevelt (CVN-71) koji se nalaze u južnokorejskom gradu Busanu.
Kineska kopnena vojska i ratna mornarica počeli su od aprila 2024 sve intenzivnije da koriste stratešku bespilotnu letelicu Soaring Dragon WZ-7 za izviđačke zadatke. Ova bespilotna letelica poslednji put uočena je u letu blizu obale Filipina.
Yesterday, a WZ-7 “Soaring Dragon” High-Altitude Surveillance Drone with the Chinese People's Liberation Army was Detected having Violated the South Korean Air Defense Identification Zone (ADIZ) near Jeju Island to the South. It is believed the Drone was attempting to Observe the… pic.twitter.com/LVnUSqzMlZ
— OSINTdefender (@sentdefender) June 26, 2024
Strateška bespilotna letelica Soaring Dragon WZ-7 prvi put javnosti je prikazana 2021 na vazduhoplovnoj manifestaciji Airshow China 2021. U pitanju je kineski bespilotna letelica čije komponetne su izraeđne u Kini.
Ova bespilotna letelica ima dijamantski oblik. Horizontalni stabilizatori su spojeni sa krilima. Kako se navodi ova bespilotna letelica ima polustelt karakteristike.
Soaring Dragon WZ-7 često porede i sa američkom bespilotnom letelicom RQ-4 Global Hawk. Soaring Dragon WZ-7 opremljena je sa SAR Synthetic Aperteur Radar i ima sposbnost mapiranja terena.
Osim za izviđačke može da se koristi i za borbenu upotrebu, a ciljeve na zemlji može da gađa raketom A2G.
Taktičko tehničke karakteristike WZ-7
Ova bespilotna letelica dužine je 14 m, visina 3,9 m. Raspon krila je 22, 8m. Letelica je težine 7.500 kg i ima maksimalni radijus leta 4.500 km. Brzina krstarenja je 750 km/h, a maksimalna visina leta je 18.000 metara.
Osim u blizini Filipina ova bespilotna letelica letela je bila u bilzini Japana zbog čega je ta država morala da podigne lovce F-15J, takođe uočena je bazirana na 150 km od granice Kine i Indije na Tibetu.
I sad šta je istina? Čitam po nekim stranim portalima Rusi nisu oborili američkog drona RQ-4 Global Hawk, ali jesu izazvali pad kada je navodno Mig31 preleteo blizu njega i izazvao turbulencije. Već ste o ovome pisali ali ništa konkretno niste rekli. Pa da nam pojasnite, jel ovo istina ili nije? Je su Rusi uništili RQ-4 Global Hawk, ili nisu?