Kina nije naš protivnik i pozdravljam to što se saveznici upuštaju u dijalog sa Pekingom u pitanjima od zajedničkog interesa, naveo je Stoltenberg.
U svom jutarnjem obraćanju za medije, neposredno pre početka drugog dana zasedanja, generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg ponovio je značaj pomoći koju NATO pruža Ukrajini i istakao očekivanja da će nakon današnjeg i sutrašnjeg dana saveznici ponoviti svoju snažnu i nedvosmislenu pomoć ovoj zemlji. Uz to, Stoltenberg je istakao da će se tokom sutrašnjeg dana, u okviru formata Savet NATO-Ukrajina sastati i sa ministrom spoljnih poslova ove zemlje Dmitrom Kulebom.
Nakon održanog sastanka na kraju dana, u zvaničnom obraćanju Stoltenberg je naveo da su na današnjem sastanku ministri razgovarali o “odvraćanju i odbrani”, podršci Ukrajini i predstojećem samitu NATO u Vašingtonu sledeće godine.
“Na današnjem sastanku, saveznici su ponovili odlučnost da podrže Ukrajinu na njenom putu ka NATO i nepokolebljivu podršku dok Ukrajinci hrabro brane svoju zemlju” naveo je Stoltenberg.
Takođe, naglašeno je da su ministri zemalja članica zabrinuti zbog rata na Bliskom istoku i u skladu sa time, pozdravljeno je primirje Izraela i Hamasa, dok je sa druge strane po pitanju Kine istaknuto da ova zemlja za NATO nije protivnik ali da je tokom sastanka bilo reči i o izazovima koje Kina predstavlja za evroatlantsku bezbednost. “Kina nije naš protivnik i pozdravljam to što se saveznici upuštaju u dijalog sa Pekingom u pitanjima od zajedničkog interesa” naveo je Stoltenberg.
Tokom sastanka, potvrđena je posvećenost miru i stabilnosti na Zapadnom Balkanu, a ministri su se osvrnuli i na značaj tehnoloških inovacija i u skladu sa tim, odobrili prvu kvantnu strategiju NATO, a postignut je i dogovor da se unapredi AWACS flota nabavkom šest novih aviona Boeing E-7A Wedgetail. Prvi od njih biće u operativnoj upotrebi od 2031. godine.
Oko hiljadu vojnika iz različitih zemalja članica NATO biće tokom utorka i srede raspoređeno na obezbeđenju učesnika ovogodišnjeg samita.
‘Kina nije protivnik….ali Kina predstavlja izazov’ – koja licemerna dvosmislenost! Nije protivnik jer ste angažovani na dva fronta pa ne biste i treći – pa ako nije protivnik šta će toliko vašeg oužja stalno uz kineske obale? I za koga vam trebaju ta tolika oružja ako ne protiv Rusije i Kine – možda protiv Srbije, Bangladeša, ili Zanzibara, ili Angole, na primer?