“Кина ће НАПАСТИ ТАЈВАН и позвати Русију да нападне НАТО у Европи” – Како Руте објашњава геополитику

Руте „црта“ нови светски рат: Kина напада Тајван, Русија НАТО – све се решава телефонским позивом. Индикативно да Руте прати Трампову линију која је фокусирана на Кину, али мора да одржи тензије у Европи свестан пораза у Украјини.

У новој изјави која је изазвала велику пажњу, генерални секретар НАТО-а Марк Руте изјавио је за New York Times да би у случају кинеског напада на Тајван, Пекинг могао прво „позвати Путина“ и замолити га да отвори други фронт – против НАТО-а у Европи. „Ако Си Ђинпинг одлучи да нападне Тајван, пре тога ће вероватно назвати свог партнера у Москви, Владимира Владимировича Путина, и рећи му: ’Хеј, ја крећем, треба ми да ти у Европи задржаваш НАТО“, каже Руте, као да се ради о обичном телефонском позиву. Наравно, Руте рачуна на интелигенцију просечног Европљанина који тако визуализијуе сликовати приказ.

Оваква геополитичка визија делује апсурдно једноставно, али има јасну поруку: НАТО у Европи жели да остане у стању мобилизације, чак и у случају да се сукоб у Украјини заврши. Руте, наизглед вољно или под притиском, подгрева наратив о Тајвану и Кини, према линијама које снажно заговара Доналд Трамп, за којег Руте каже да је “татица”.

Очигледно је да Руте убрзано прихвата америчку матрицу у којој се Кина поставља као следећи непријатељ, а Европа остаје у сталној војној тензији с Русијом. Чак и у сценарију у којем би се рат у Украјини окончао, НАТО мора остати у стању приправности – и за то му је неопходна претња.

Шта се крије иза страха који се годинама сервира Европљанима?

Изјава о „телефонском разговору“ Путина и Сија може звучати као карикатурни приказ, али не смемо сметнути са ума озбиљну суштину. Макар када говоримо о сликовитим приказима увода у рат од стране НАТО. Није први пут у историји. Историја је показала да када НАТО почне да „упозорава“ на неки рат, тај сукоб се често реализује у неком облику. Наратив, поводи и актери постају секундарни – суштина је у потреби за континуитетом сукоба који одржава западну војну индустрију и политичко јединство унутар алијансе. Руте оправдава будуће сценарије ескалације, укључујући и потенцијалну NATO мобилизацију у Европи, чак и ако се примарни фокус пребаци на Пацифик.

У том смислу, Руте не упозорава – он поставља терен. Европа је доживела и индустријску декаденцију. Руте отворено каже да НАТО није у стању да постигне руске индустријске капацитете, конкрентно на пољу призводње граната. Зато је неопходна стара матрица зарад мобилизације јавности услед опасности од “зле Русије и Кине” и повећање капацитета. Тек након тога се може реализовати сукоб са надом у успех.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *