TB FRONT/ANDREJ MLAKAR/BOŠKO JOVANOVIĆ
Redžep Tajip Erdogan, turski predsednik koji oslikava da je politika veština nemogućeg i da tu nikakvi zakoni teorije i fizike ne postoje. Lider koji je uspeo da postane zvezda prošlog samita NATO koji se krajem jula meseca prošle 2022. održao u Madridu kada je dato zeleno svetlo za Finsku, ali ne i za Švedsku da uđe u Severoatlansku alijansu. Na red je došao i novi samit na kome je turski predsednik obećao ulazak tj prijem Švedske u alijansu.
Obradovali su se svi, neki su ostali zaprepašteni, a već se govori da je turski predsednik postao jednostavno trgovac. Ta reč koju je upotrebio i magistar međunarodnih odnosa Boško Jovanović, komentarišući Erdoganovo ponašanje za vreme prošlog samita u Madridu postalo je realnost.
U prostoru između dva samita turski predsednik Redžep Tajip Erdogan uspeo je da u drugom krugu osvoji većinu, osvoji mandat, a onda i da reši pitanje Švedske u NATO paktu. Doduše mnogi postavljaju pitanje pa kako kad u toj skandinavskoj državi tolerancije, pale Kuran javno?

“Najveći gubitnik ulaska Finske i Švedske u NATO je Turska jer ko će ozbiljno da shvati Erdogana posle ovoga, niko. U ovoj situaciji Erdogan se nije pokazao kao državnik, nego kao trgovac. Razlika između trgovca i državnika je u tome što je kod trgovca sve na prodaju, a kod državnika sve je pitanje strategije. Naprosto Rusija može da povuče svoju omiljenu meru prema Turskoj da zabrani letove između Rusije i Turske i zabranu odlaska ruskih turista na letovanje u Tursku pa će Erdogan da se zabrine, jer se jedno vreme nervirao posle obaranja ruskog bombardera Su-24 od strane Turske i mera koje je Rusija tada preduzela. NATO neće ništa dobiti ovim proširivanjem niti će Rusija posebno da izgubi. Rusija će formirati najmanje jednu armiju na severozapadu kao bi štitila Peterburg i ceo sver, ali se postavlja pitanje da li je Finska spremna da se naoruža do zuba i da li ima novca i da li je spremna na to, da li je švedska spremna da menja svoj poreski sistem da bi pribavila novac za oružje. Ako SAD bude u unutrašnjim problemima, da li će moći aktivno da štiti Finsku i Švedsku? Ako misle da će to umesto njih čini SAD i Velika Britanija grdno se varaju. Naprosto vidim da niko u Helsinkiju i Stokholmu nije uzeo u obzir povratak Trampa u Belu kuću, a svi znaju kako Tramp “voli” NATO pakt s obzirom da je pristalica izolacionizma, pa može da kaže, da ako hoćete našu zaštitu morate da platite. Jer sličan zahtev Tramp je primenio prema Japanu najodanijem savezniku SAD, da ako hoćete američke baze, morate da platite. I Šinzo Abe je kupio ogormnu kuličnu oružja od SAD da bi Tramp bio zadovoljan , posle je odustao od naplate. Vidim da će ovo da se odbije Evropljanima od glavu”, napisao je tada Jovanović.
A, onda da poslednjem danu samita NATO pakta medijima se obratio i turski predsednik Erdogan.
Erdogan je rekao da će vlada poslati članstvo Švedske u NATO u parlamenta na ratifikaciju nakon što Stokholm predstavi putokaz Ankari u vezi njenog puta prema Evropskoj Uniji?!
„Biće ratifikovan nakon što parlament ponovo bude otvoren, želimo da se to uradi što je pre moguće“.
Međutim, tu se i krije engima vremenskog roka, da li će turski parlament biti sazvan po hitnom postupku ili će se čekati redovno zasedanje koje tek počinje u oktobru mesecu.
Međutim, Erdogan je u svom obraćanju ostavio mogućnost da bi se parlament mogao sastati pre oktobra da ratifikuje sprazum o prijemu Švedske u NATO. On je rekao da će parlament biti otvoren u oktobru, ali i da postoje hitni međunarodni sporazumi, poput ratifikacije, koji bi podstakli parlament da deluje što je pre moguće, ali opet sve je ostalo nejasno.
“Povećaćemo saradnju sa Švedskom u borbi protiv terorizma na ministarskom nivou. Zauzvrat, Švedska će podržati proces pristupanja naše zemlje EU, regulisanje Sporazuma o carinskoj uniji i liberalizaciju viznog režima”, rekao je Erdogan.
Inače Erdogan je izjavio na konferenciji za novinare i da će se u avgustu susreti sa ruskim predsednikom Putinom. Nije navedeno i gde i da će glavne teme biti prebacivanje komandanata vojne formacije “Azov” iz Turske u Ukrajinu.
Ubrzo je stigla i poruka iz Moskve:
“Još nema razgovora sa Erdoganom na Putinovom rasporedu, izjavio je portparol Kremlja Dmitriji Peskov.Ono što je zanimljivo i što je Erdogan provukao kroz uši medijima u Vilnjusu bilo je i kada je rekao da je Rusija prestala da kritikuje Tursku zbog oslobađanja lidera Azova nakon što je Moskva shvatila da je Ankara napravila taj korak s razlogom.
Koji je to bio razlog ostalo je neobjašnjeno?!
Ovakva situacija ukazuje da je turski predsednik Erdogan možda ostavio dva meseca prostora da ono što mu je obećano, a to niko ne zna šta tačno i konkretno da Švedska uđe u NATO pakt bude i ispunjeno ili će se opet destiti iznenadna promena, pa anj ponovo uvede veto na odluku donetu u Vilnjusi. Faktički na snazi ostaje ono što bi Časlav Miloš rekao “ketmanizam na delu”.